Zero waste – nie przechowuj jedzenia w plastiku!
W dzisiejszych czasach z każdej strony otoczeni jesteśmy plastikowymi opakowaniami. Zarówno w marketach, jak i małych sklepach żywność jest zapakowana głównie w opakowania tego typu.
Nie wyobrażamy sobie życia bez plastiku, ponieważ jest lekki, nie zbije się kiedy upadnie. Jednak nie od dziś wiadomo, że jest on szkodliwy dla naszego środowiska i zdrowia. Plastik, w którym przechowujemy żywność może uwalniać toksyczne substancje np. BPA – czyli Bisfenol A.
Plastik rozkłada się od kilkuset do tysiąca lat!! Nie jest on wbrew pozorom łatwym surowcem do przetworzenia. Plastik trafiający do mórz i oceanów jest zagrożeniem dla żyjących tam zwierząt, które często mylą go z pożywieniem.
Przyjrzyjmy się jednak opakowaniom z plastiku, można na nich znaleźć symbol trójkąta z cyfrą:
Co oznacza cyfra?
01 PET – jest to jeden z najczęściej spotykanych typów opakowań. Symbol ten znajdziemy na opakowaniach jednorazowych np. na butelkach z wodą. Opakowań tego typu nie powinno się używać ponownie ani podgrzewać, gdyż może to uaktywnić działanie szkodliwych związków. Naukowcy uważają, że substancje te mogą zaburzać pracę hormonów.
02 HDPE – polietylen jest zaliczany do jednych z bezpieczniejszych rodzajów plastiku, można go używać ponownie.
03 V/PVC – polichlorek winylu – jest to rodzaj plastiku, z którego zwykle wykonywane są np. torebki foliowe, folia spożywcza czy opakowania na jogurty lub owoce i warzywa. Nie jest odporny na wysoką temperaturę. Może wydzielać toksyny.
04 LDPE – polietylen niskiej gęstości – wykorzystywany do produkcji folii, zakrętek do butelek czy też kanistrów.
05 PP– polipropylen wielokrotnego użytku – używany do produkcji opakowań do żywności. Razem z HDPE 02 – zaliczany jest do plastików najbezpieczniejszych dla naszego zdrowia.
07 – inne – nie powinny być one wykorzystywane do produkcji opakowań na żywność, gdyż mogą zawierać niebezpieczny dla naszego zdrowia bisfenol A – BPA. Związek ten może rzyczynić się do chorób układu nerwowego i hormonalnego.
W czym przechowywać żywność?
Żywność staraj się przechowywać w szklanych pojemnikach. Nasze babcie używały do tego słoików. Szkło, a także porcelana nie wchodzi w reakcje z żywnością. Odpowiednie dla przechowywania żywności – będą również tkaniny np. bawełna i len. Bawełniane worki sprawdzą się idealnie do przechowywania warzyw i owoców, a także na zakupy. W marketach pakujemy warzywa i owoce w plastikowe reklamówki, których rozkład trwa około 400 lat! Warto więc na zakupy zawierać takie właśnie worki. Takie worki będą służyć nam całe lata, można je prać. Nie są szkodliwe dla naszego zdrowia i środowiska – ich rozkład trwa tylko około pół roku. Worki bawełniane zabieraj ze sobą na zakupy. Pamiętaj aby kupować produkty luzem, a nie zapakowane.
Woreczki bawełniane możecie kupić w sklepie sakwabag lub uszyć sami.
Ja nie kupuję paczkowanego jedzenia. Staram się tak robić zakupy i wybierać takie produkty, by tego plastiku było jak najmniej.
Bardzo dobrze. Jeśli coraz więcej osób będzie tak robić to może i producenci zrobią coś z tymi opakowaniami plastikowymi.
To prawda, że plastik stał się bardzo powszechny i pewnie też przez wielu lubiany bo np. plastikowe butelki są lekkie i się nie rozbiją w przeciwieństwie do szklanych… ale no właśnie, nie jest to zdrowe. Dlatego staram się , żeby tego plastiku było w mojej codzienności jak najmniej.
Nie jest to zdrowe, ale szkodzi nie tylko nam, ale również środowisku, które i tak jest już skażone.
W domu zawsze staram się przechowywać żywność w szkle, jednak gdy potrzebuję wziąć coś na „Wynos”, to plastik wygrywa, bo jest lżejszy i nie trzeba tak uważać
żyje w otoczeniu Natura 2000 i zgadzam się z Tobą. Niestety w Polsce jeszcze jest problem do opanowania i ludzie zwracaja uwage na ten aspekt. Jednak są kraje typu USA, że kompletnie ten problem u nich jest niedostrzegany
U nas wszystkie przyprawy znalazły się w słoiczkach 🙂 Czasami trudno jest nie decydować sie na plastik, bo np. (jak zauważyła Justyna) plastikowe butelki są lżejsze, a o kręgosłup też trzeba dbać.
Zgadza się. Najgorzej właśnie z wodą mineralną, którą ogólnie bardzo ciężko jest dostać w szklanych butelkach. W przypadku innych produktów zdecydowanie można wybierać te bez zbędnych opakowań.
Ja staram się kuoywac jak najmniej plastikowych opakowań, używam woreczków i ekotoreb.
Bardzo się cieszę. Oby jak najwiecej osob z takim podejściem.
Obecnie coraz więcej osób świadomie rezygnuje z plastiku ?
Plastik to zło, a teraz, w czasie pandemii, jego ilość wzrosnie – bo kombinezony, przyłbice, rękawiczki ochronne… 🙁 I przychodzi mi do głowy myśł – co byśmy teraz zrobili bez plastiku…
Fajnie że jogurty są pakowane w polichlorek winylu… nic tam toksyny..
Ja trzymam w papierowych torebkach, ale tu również szkoda lasów. Woreczki, które przedstawiasz są praktyczne i stylowe. Myślę, że załatwię sobie takie. Dzięki za cynk 🙂