Zero waste i segregacja odpadów – dlaczego warto?

Zero waste i segregacja odpadów – dlaczego warto?

Zero Waste właściwie co to takiego?

Zero Waste w dosłownym tłumaczeniu oznacza „brak śmieci” lub „brak marnowania”, to styl życia zgodnie, z którym człowiek stara się nie wytwarzać odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. W dzisiejszych czasach wydaje się to trudne, ba nawet nie wykonalne, ale jest kilka prostych nawyków, od których możemy zacząć:

 1.  Na zakupy zabieraj własną torbę wielokrotnego użytku.
 2.  Kupuj produkty bez zbędnych opakowań.
 3.  Odmawiaj ulotek.
 4.  Nie używaj opakowań i przedmiotów jednorazowych tj. plastikowe sztućce czy słomki.
 5.  Filtruj wodę w specjalnych dzbankach lub butelkach. Unikaj butelek plastikowych.
 6.  Ogranicz zakupy – na zakupy chodź z listą aby unikać kupowania zbędnych rzeczy.
 7.  Kupuj tylko tyle jedzenia ile jest Ci naprawdę potrzebne.
 8.  Czytaj e-booki.
 9.  Zastanów się czy rzeczy, którą wyrzucasz nie da się wykorzystać w jakiś inny sposób.
  Jeśli nie koniecznie odpady segreguj.

Segregacja – to proste!

Większość z nas kiedy słyszy o segregacji odpadów w domu myśli sobie – „ale jak to tyle pojemników w mojej małej kuchni”? „Tyle kolorowych kontenerów na zewnątrz, jak to wszystko odpowiednio dopasować”? Na początku miałam dokładnie tak samo, a uwierzcie, że moja kuchnia jest naprawdę malutka. Zresztą sami zobaczcie:

Jednak małymi krokami zaczynając od żółtego worka (plastik, metal i opakowania wielomateriałowe) zaczęłam to robić. Dlaczego? Warto dla nas samych, przyszłych pokoleń, zwierząt i środowiska. Dziś segreguję już wszystkie odpady, ale po kolei.

Zacznę może od początku czyli od tego dlaczego warto to robić, bo może Wam się wydawać to działanie zupełnie zbędne i niepotrzebne. Każdy Polak produkuje około 315 kg śmieci rocznie! Wyobrażacie sobie tą górę śmieci? Jest więc bardzo ważne aby segregować odpady u podstawy czyli już na poziomie gospodarstwa domowego. Segregując je  przyczyniamy się do zmniejszenia ilości śmieci, które zanieczyszczają nasze środowisko. Odpady to surowce, które można ponownie wykorzystać. Ponowne wykorzystanie pozwala na mniejsze zużycie zasobów naturalnych, ochronę środowiska, w którym żyjemy obecnie i w którym będą żyły przyszłe pokolenia.

Nie jest dobrze

W morzach i oceanach, a także na lądach zalegają tony odpadów, które nie tylko zanieczyszczają naszą środowisko, ale również przyczyniają się do śmierci niewinnych zwierząt. Jak alarmuje WWF co roku w oceanach ginie ponad milion zwierząt! Dlaczego? Około 50 tysięcy ton toreb plastikowych, które trafiają co roku do oceanu zabija ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków. Żółwie morskie mylą je z meduzami, które stanowią ich główny pokarm. Połykają je, a następnie giną. Zdarza się, że w powodu połknięcia zbyt dużej liczby toreb plastikowych umierają nawet walenie.¹

Na Pacyfiku znajduje się tzw. wielka wyspa śmieci, która rozciąga się w północnej części Oceanu Spokojnego pomiędzy Hawajami a Kalifornią – jest już 5 razy większa niż powierzchnia Polski.

Autorstwo obrazu
Copyright:Troy Mayne
Informacje pobrane z metadanych zdjęcia IPTC

Autorstwo obrazu : Copyright:Troy Mayne Informacje pobrane z metadanych zdjęcia IPTC
Źródło: http://www.f5.pl/

Źródło: https://listelist.com/national-geographic-plastik-atiklar/

Ile trwa rozkład poszczególnych odpadów?

Papier rozkłada się od 3 do 5 miesięcy – faktycznie niedługo, jednak aby uzyskać 1 tonę papieru trzeba ściąć aż 17 drzew!!!! Segregując papier chronimy drzewa, lasy, które są domem dla wielu gatunków zwierząt. Drzewa dają też nam ludziom świeże i czyste powietrze, pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla! Recykling papieru jest bardzo opłacalny, gdyż w tym procesie możemy odzyskać aż 90% papieru. Jeśli uzbieracie 10 kg makulatury, 9 kg w procesie recyklingu zostanie odzyskane!

Niedopałek papierosa, guma do żucia – rozkładają się 5 lat!

Puszka metalowa (po konserwie) – rozkłada się około 80 lat, czyli w przybliżeniu całe nasze życie, a gdyby poddać je recyklingowi to z 19000 puszek można zrobić samochód. Z puszek po konserwach można wykonać nowe puszki, a także inne metalowe przedmioty.

Puszka aluminiowa (po napojach) – rozkłada się do 100 lat. W procesie recyklingu mogą powstać nowe puszki, felgi aluminiowe lub rower, aby powstał rower potrzebnych jest 670 puszek po napojach. Odzyskując aluminium zaoszczędzamy 95 % energii potrzebnej do wyprodukowania aluminium z rudy boksytu, a recykling aluminium to 95% mniej zanieczyszczeń doprowadzanych do powietrza i 97% do wody.

Reklamówka foliowa – rozkłada się 300-400 lat! Możemy je zastąpić torbami wielokrotnego użytku np. bawełnianymi.

Plastik – rozkłada się od 100 do 1000 lat!

Szklane opakowania – nie rozkładają się. Szklane opakowania można poddawać recyklingowi nieskończoną ilość razy!

 

Jak segregować odpady?

 

Mam nadzieję, że chociaż trochę udało mi się zaznajomić Cię Drogi Czytelniku z tematem zero waste i segregacją odpadów. To mały, a za razem wielki krok dla przyszłości naszej planety – razem możemy więcej.
W razie jakichkolwiek pytań jestem do Waszej dyspozycji.

 

Źródła:
¹ https://www.ekologia.pl/srodowisko/zrodla-energii/plastikowe-smieci-tony-smieci-zalegaja-w-oceanach,16277.html

 

 13 thoughts on “Zero waste i segregacja odpadów – dlaczego warto?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *