Składniki naturalnych środków czystości – zacznij robić je sam!

Składniki naturalnych środków czystości – zacznij robić je sam!

Wiele moich czytelników zadaje mi pytania odnośnie składników, które wykorzystywane są do robienia naturalnych środków czystości. Najczęściej pytania dotyczą działania, gdzie kupić oraz czy  środki te są bezpieczne. Postanowiłam więc napisać na ten temat krótki artykuł aby odpowiedzieć na nurtujące Was pytania.
Do wyrobu własnych środków czystości najczęściej używamy sody oczyszczonej, sody kalcynowanej, nadwęglanu sodu, boraksu, octu soku z cytryny, wody utlenionej, soli kuchennej oraz olejków eterycznych.

Co łączy je wszystkie?
– są tanie
– bezpieczne dla naszego zdrowia

Soda oczyszczona – to substancja i delikatnie żrąca, ma ona zastosowanie w przemyśle spożywczym, a także kosmetyce, gdyż posiada działanie przeciwzapalne. Stosowana jest również przez naturoterapeutów jako środek zwalczający refluks. Soda doskonale pochłania zapachy. Dla mnie jest składnikiem niezbędnym, ponieważ doskonale czyści, usuwa pleśń, a nawet udrażnia rury.

Soda kalcynowana czyli inaczej soda piorąca ( to nic innego jak upieczona soda oczyszczona).  Posiada właściwości dezynfekujące i wybielające. Podobnie jak soda oczyszczona pochłania zapachy.

Nadwęglan sodu – to kolejny składniki idealne do dezynfekcji. Posiada również właściwości wybielające dlatego idealnie nadaje się jako składnik do proszków do prania, a także do zmywania. ekologiczny, bezpieczny dla środowiska naturalnego – rozpuszcza się w wodzie i nie ulega biokumulacji.

Boraks to składnik który wywołuje chyba najwięcej kontrowersji. Jest to sól sodowa kwasu borowego. Ma on działanie antyseptyczne, przeciwgrzybicze, dezynfekujące. Nie jest to składnik szkodliwy – gdyby porównać kartę charakterystyki soli kuchennej i boraksu wyjdzie na to że sól jest bardziej szkodliwa niż boraks dlatego możecie być spokojni o swoje zdrowie (źródło).

Ocet spirytusowy idealnie nadaje się do usuwania kamienia oraz osadów w łazience i w kuchni. Ma działanie dezynfekujące a także Likwiduję nieprzyjemne zapachy.  Cały artykuł na temat octu znajdziecie tutaj: „Nietypowe zastosowania octu – sprawdź czy je znasz”

Sok z cytryny jest naturalnym środkiem antybakteryjnym. Idealnie radzi sobie również z nieprzyjemnymi zapachami. Jest bardzo pomocny w czyszczeniu różnych powierzchni.

Woda utleniona to środek, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, zwykle używamy go do dezynfekcji ran. Posiada on właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Sól kuchenna ma działanie odkażające i dezynfekujące oraz antyseptyczne. świetnie sprawdza się jako środek czyszczący w połączeniu
z innymi składnikami.

Olejki eteryczne mają mnóstwo właściwości zdrowotnych. Wiele z nich działa  antybakteryjne, przeciwgrzybiczo, antyseptycznie.  Idealnie sprawdzają się jako dodatek do naturalnych środków czystości.

Na blogu znajdziecie wiele przepisów z użyciem tych składników. W kategorii DIY znajdziecie je wszystkie.

Składniki są ogólnie bardzo łatwo dostępne boraks, sodę i nadwęglan kupimy bez problemu na allegro.

Przepisy:
Proszek do prania
Płyn do prania
Płyn do płukania
Tabletki do zmywarki
Proszek do zmywarki
Płyn do czyszczenia blatu kuchennego 
Płyn do mycia naczyń 
Kostki do toalety 
Płyn do czyszczenia toalety 
Odświeżacz powietrza
Płyn do mycia szyb

Bądź na bieżąco, polub stronę Naturalnie Andzia na facebooku.30 thoughts on “Składniki naturalnych środków czystości – zacznij robić je sam!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *