Składniki naturalnych środków czystości – zacznij robić je sam!
Wiele moich czytelników zadaje mi pytania odnośnie składników, które wykorzystywane są do robienia naturalnych środków czystości. Najczęściej pytania dotyczą działania, gdzie kupić oraz czy środki te są bezpieczne. Postanowiłam więc napisać na ten temat krótki artykuł aby odpowiedzieć na nurtujące Was pytania.
Do wyrobu własnych środków czystości najczęściej używamy sody oczyszczonej, sody kalcynowanej, nadwęglanu sodu, boraksu, octu soku z cytryny, wody utlenionej, soli kuchennej oraz olejków eterycznych.
Co łączy je wszystkie?
– są tanie
– bezpieczne dla naszego zdrowia
Soda oczyszczona – to substancja i delikatnie żrąca, ma ona zastosowanie w przemyśle spożywczym, a także kosmetyce, gdyż posiada działanie przeciwzapalne. Stosowana jest również przez naturoterapeutów jako środek zwalczający refluks. Soda doskonale pochłania zapachy. Dla mnie jest składnikiem niezbędnym, ponieważ doskonale czyści, usuwa pleśń, a nawet udrażnia rury.
Soda kalcynowana czyli inaczej soda piorąca ( to nic innego jak upieczona soda oczyszczona). Posiada właściwości dezynfekujące i wybielające. Podobnie jak soda oczyszczona pochłania zapachy.
Nadwęglan sodu – to kolejny składniki idealne do dezynfekcji. Posiada również właściwości wybielające dlatego idealnie nadaje się jako składnik do proszków do prania, a także do zmywania. ekologiczny, bezpieczny dla środowiska naturalnego – rozpuszcza się w wodzie i nie ulega biokumulacji.
Boraks to składnik który wywołuje chyba najwięcej kontrowersji. Jest to sól sodowa kwasu borowego. Ma on działanie antyseptyczne, przeciwgrzybicze, dezynfekujące. Nie jest to składnik szkodliwy – gdyby porównać kartę charakterystyki soli kuchennej i boraksu wyjdzie na to że sól jest bardziej szkodliwa niż boraks dlatego możecie być spokojni o swoje zdrowie (źródło).
Ocet spirytusowy idealnie nadaje się do usuwania kamienia oraz osadów w łazience i w kuchni. Ma działanie dezynfekujące a także Likwiduję nieprzyjemne zapachy. Cały artykuł na temat octu znajdziecie tutaj: „Nietypowe zastosowania octu – sprawdź czy je znasz”
Sok z cytryny jest naturalnym środkiem antybakteryjnym. Idealnie radzi sobie również z nieprzyjemnymi zapachami. Jest bardzo pomocny w czyszczeniu różnych powierzchni.
Woda utleniona to środek, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, zwykle używamy go do dezynfekcji ran. Posiada on właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
Sól kuchenna ma działanie odkażające i dezynfekujące oraz antyseptyczne. świetnie sprawdza się jako środek czyszczący w połączeniu
z innymi składnikami.
Olejki eteryczne mają mnóstwo właściwości zdrowotnych. Wiele z nich działa antybakteryjne, przeciwgrzybiczo, antyseptycznie. Idealnie sprawdzają się jako dodatek do naturalnych środków czystości.
Na blogu znajdziecie wiele przepisów z użyciem tych składników. W kategorii DIY znajdziecie je wszystkie.
Składniki są ogólnie bardzo łatwo dostępne boraks, sodę i nadwęglan kupimy bez problemu na allegro.
Przepisy:
Proszek do prania
Płyn do prania
Płyn do płukania
Tabletki do zmywarki
Proszek do zmywarki
Płyn do czyszczenia blatu kuchennego
Płyn do mycia naczyń
Kostki do toalety
Płyn do czyszczenia toalety
Odświeżacz powietrza
Płyn do mycia szyb
Bądź na bieżąco, polub stronę Naturalnie Andzia na facebooku.
o proszę, dziś właśnie myślałam o sodzie by wywabić kakwowy aromat z kubka… bo ja herbaciara jestem i kawowy aromat mi nie w smak. Ostatecznie postawiłam na mleko ale jak mleko ne da rady pomyślę o sodzie. Miłego weekendu
Sama bardzo chętnie wypróbuję te sposoby :). Pewnie ładnie pachną 🙂
U mnie niestety takie naturalne składniki słabo działają ale zdrowie jest bardzo ważne
Dlaczego słabo działają?
Wystarczy je odpowiednio ze sobą zmieszać i gwarantuje, że Będą działać tak samo dobrze jak sklepowe środki.
Muszę wypróbować te przepisy, nigdy nie stosowałam takich środków.
A warto ?
Fajny blog i bardzo przydatne info 🙂 Część z tych rzeczy jakby wiedzieliśmy z żoną, ale zawsze warto odświeżyć pamięć 🙂
Ja już właśnie kupiłam w tym celu sodę oczyszczoną. Boraks w USA bardzo popularny, u nas jakoś mniej. Sama nie wiem czy jest bezpieczny, czy nie…
W takich ilościach jakie używamy do środków czystosci jest w pełni bezpieczny. Na pewno bezpieczniejszy niż standardowa, sklepowa chemia.
Dla mnie najlepszy środek czyszczący to woda z sodą 🙂
Często korzystam z domowych produktów w trakcie sprzątania i czyszczenia różnych rzeczy
Świetne zestawienie, dodałabym jeszcze kwasek cytrynowy.
Ps. Zajrzałam również po przepis na proszek do zmywarki i chętnie będę do Ciebie wracała 😉
Bardzo fajne info i przepisy 🙂 Bedę zaglądać w trudnych sprzątania momentach 🙂 Bo na pewno od razu nie zapamietam, choc bardzo bym chciała 🙂
Też jestem fanką eterycznych olejków <3
Dodałabym do tej listy jeszcze olej kokosowy 🙂
Dobrze napisany, rzeczowy artykuł. Nie zgodzę się tylko z jednym – „LikwidujE nieprzyjemne zapachy”. Jak dla mnie ocet sam w sobie ma nieprzyjemny zapach.
oo muszę zrobić kiedyś sama 🙂
Kiedyś już czytałam o przepisach na domowe środki czystości, ale jeszcze nie miałam czasu, by je wypróbować.
Zgadzam się, ja do tego używam jeszcze oleju kokosowego
Cóż, ja chyba tylko i wyłącznie z lenistwa tego nie robię, bo ogólnie bardzo lubię DIY 🙂
Ciągle zbieram się do zrobienia takiego środka czyszczącego do szyb, ale zawsze jakoś odwlekam. A to czegoś nie mam w domu, a to czasu brak. Ale kiedyś spróbuję!
O tak idealny post !;)
Chętnie coś sama zrobie.
Kiedyś pewnie wypróbuję , chociaż częściowo 🙂
Bardzo ciekawy artykuł 😀
U nas w domu podłogi myje się wodą z niewielką ilością octu. Problem smug zniknął jak ręką odjął. 🙂 Na dodatek dzięki temu ograniczamy kupowanie chemii = oszczędzamy i chronimy środowisko, no i produkujemy mniej plastiku. Super, że promujesz działania proekologiczne 🙂
Cieszę się, że ocet się sprawdził;)
Moja żona uwielbia eksperymentować takimi środkami:)
Dzień dobry Aniu,
Szukam na Twojej stronie przepisu na płyn do zmywania podłóg i nie potrafię znaleźć. Od tygodnia mam pieska że schroniska w domu i niestety jest alergikiem. Miała być uczulona tylko na proszek ale po umyciu podłogi dotychczasowym środkiem biedactwo zaczęło się tak drapać, że serce ściska. Ratuj!
Wystarczy woda, ocet plus olejek eteryczny. Podaję link:https://naturalnieandzia.pl/2017/02/03/natrurlny-plyn-do-mycia-podlogi/
Widzę, iż taka wiedza może mi się przydać na przyszłość. Chyba pory na zmiany i wyrzucenie wszelakich chemicznych produktów. U nas w domu używamy octu i sody jako odkamieniacz do czajnika. 🙂