Kilka słów o ekologicznym ogrodnictwie

Kilka słów o ekologicznym ogrodnictwie

Obecnie, kiedy kupowane owocowe i warzywa są niestety często uprawiane przy pomocy silnie chemicznych nawozów i oprysków, dobrą i zdrową przeciwwagą, stać się może ogrodnictwo ekologiczne. Jak je uskuteczniać? O tym poniżej.

 

Na czym polega ogrodnictwo ekologiczne?

 

Bardzo ważne jest tutaj miejsce, które powinno być w miarę możliwości oddalone od drogi (by rośliny nie ulegały zanieczyszczeniom ze spalin samochodowych). Natomiast to, czy ogród ma się znajdować w pełnym słońcu czy w niewielkim cieniu, zależeć będzie od potrzeb roślin, które planuje się sadzić (trzeba to dokładnie sprawdzić). Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie gleby. Należy ją przekopać, by była ona napowietrzona. Jeszcze przed sadzeniem roślin, by później były one zdrowe i dobrze odżywione, na glebie należy rozrzucić kompost lub obornik.

Dlaczego? Ponieważ z rozkładu materii organicznej w glebie pojawią się związki, które będą łatwo przyswajane przez rośliny. Co ważne, kompost i obornik stosować można zarówno wiosną, jak i jesienią. Kompost można kupić, ale jeszcze lepszym pomysłem jest przygotowanie własnego. Stworzą go: obierki z warzyw i owoców (oprócz cytrusów), popiół drzewny, skoszona trawa, a nawet liście. Kompost składać należy w niewielkim, ogrodzonym deskami albo cegłami miejscu.

Co dwa tygodnie odpadki trzeba przysypywać cienką warstwą gleby i lekko zamieszczać. Aby przyspieszyć rozkład szczątków organicznych, można dodawać do nich niewielkie ilości wody. Kompost powinien być gotowy po 2 lub 3 miesiącach. Nie powinien on wydawać nieprzyjemnych zapachów, kiedy jednak tak się stanie, można dołożyć do niego słomy lub liści. W ogrodnictwie ekologicznym trzeba też umiejętnie zapanować nad chwastami (bez użycia środków chemicznych). Ich wzrost można ograniczać np. okrywając glebę wokół warzyw sianem lub słomą (które zasłonią chwastom słońce).

 

Ekologiczne produkty do pielęgnacji roślin

 

Nawet przydomowy ogródek, trawnik, czy kwiaty narażone są na działanie chwastów i szkodników. Trzeba więc podjąć działania, które pomogą się ich pozbyć i jednocześnie będą wspierać rośliny z zdrowym rozwoju.

Pomóc w tym mogą środki do pielęgnacji roślin, które będą ekologiczne, czyli najbliższe naturze. Takie proponuje marka Target, oferująca produkty na przykład z wyciągów owocowych. W sklepie internetowym do opieki nad własnym ogrodem znaleźć można między innymi:

  • nawóz ekologiczny do iglaków,
  • środek na bazie ekstraktu z grejpfruta do opryskiwania roślin, wspomagający wzrost i odporność roślin: zarówno warzyw, jak i upraw ozdobnych (wzrastających w warunkach polowych lub pod osłonami,
  • spray na bazie naturalnych wielocukrów, pomagający w zapobieganiu
  • chorób grzybowych roślin (takich jak np. szara pleśń czy mączniak prawdziwy),
  • produkt na bazie ekstraktów z trzciny cukrowej, który ma za zadanie ograniczać uszkodzenia i poprawiać właściwości gleby pod trawnikami, warzywami i roślinami ozdobnymi.

Zawsze trzeba pamiętać o tym, że natura ma swój ekosystem i jej najefektywniejszy rozwój następuje wtedy, kiedy usunie się z niej niezdrową „chemię”.

Bądź na bieżąco, polub stronę Naturalnie Andzia na facebooku.24 thoughts on “Kilka słów o ekologicznym ogrodnictwie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *