Kremy przeciwsłoneczne Linomag – pod lupą czyli analiza składu

Kremy przeciwsłoneczne Linomag – pod lupą czyli analiza składu

Lato zbliża się wielkimi krokami i jak co roku trzeba pomyśleć o ochronie przeciwsłonecznej. Ostatnio otrzymałam paczkę ze sklepu Ziołolek, w której właśnie między innymi znajdowały się produkty do opalania Linomag dla dzieci i niemowląt. Oprócz produktów przeciwsłonecznych w paczce był również krem do stóp oraz ekologiczna torba, z której bardzo się ucieszyłam. Ziołolek zadbał również o zadowolenie mojej córeczki wysyłając dwie piłki plażowe.

Linomag Sun SPF 30 dla dzieci i niemowląt od 1 dnia życia

Krem znajduje się w małym zakręcanym słoiczku o pojemności 50 ml. Krem ma bardzo delikatny i przyjemny zapach, dobrze się rozsmarowuje.

Według producenta Linomag Sun przeznaczony jest do ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i poparzeniami. Substancje aktywne stanowią połączenie oleju lnianego bogatego w NNKT  – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które są składnikami budulcowymi, potrzebnymi do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Produkt zawiera również witaminę E oraz wodoodporny, mineralny filtr SPF 30.

Analiza składu:

Na zielono zaznaczyłam substancje bezpieczne, na czerwono substancje szkodliwe, na pomarańczowo składniki, których lepiej unikać.

 Aqua – woda
Titanium Dioxide (nano) – Mineralny filtr UV oraz naturalny biały pigment
Paraffinum Liquidum –  uzyskiwany metodą próżniowej destylacji ropy naftowej. Są wypełniaczem, którego zadaniem jest zwiększenie objętości kosmetyku. Nie wchłaniają się, lecz zostają na skórze, przez co zaburzają wymianę gazową i metaboliczną skóry, a także są komedogenne.
Linum Usitatissimum – ekstrat z nasion lnu zwyczajnego
Polyglyceryl-4 Isostearate – Naturalny emulgator, środek natłuszczający
Dimethicon – sylikon, daje uczucie gładkości. Nie powinny go używać osoby o skórze  trądzikowej, gdyż może powodować nasilenie objawów. Silikony nie ulegają rozkładowi biologicznemu i gromadzą się w tkankach organizmu.
Hexyl Laurate – Emolinet zmiękczający skórę. W kosmetykach pełni również funkcję rozpuszczalnika i regulatora lepkości
Isopropyl Myristate – Emolient i substancja kondycjonująca, dopuszczony dostosowaniaw kosmetykach naturalnych
Glycerin – zmiękcza i nawilża skórę
Sorbitol–  alkohol pozyskiwany z glukozy, występujący również naturalnie w dojrzałych owocach; substancja zapobiegająca wysychaniu kosmetyku, dodatkowo dzięki słodkiemu smakowi służy do poprawy smaku, uznawana za bezpieczną.
Ceresin – Chemiczny stabilizator, regulator lepkości. Jest farinowanym woskiem ziemnym. Ma białą lub bezbarwną i bezwonną substancją. Wyglądem przypomina wosk pszczeli. Jest nierozpuszczalny w wodzie. Dodatkowo zmniejsza lepkość kosmetyków oraz stabilizuje emulsje. W wyższych stężeniach może powodować zatykanie porów.
Ozokerite – produkt ropopochodny
Decyl Oleate – substancja zmiękczajaca
Sorbitan Sesquioleate– emulgator, umożliwia powstanie emulsji, poprzez łączenia fazy wodnej z tłuszczową. Substancja ta stosowana jest również w żywności.
Magnesium Sulfate – siarczan magnezu
Tocopheryl Acetate –  substancja o działaniu przeciwutleniającym (antyoksydacyjnym). Wykazuje dużą trwałość nawet przy długiej ekspozycji słonecznej, nadaje blasku, kondycjonuje włosy, działa przeciwstarzeniowo na skórę.
Parfum
Potassium Sorbate – łagodna substancja konserwująca stosowana również w przemyśle spożywczym; uniemożliwia przetrwanie mikroorganizmów w kosmetyku i zabezpiecza go przed utratą jakości.  Polecana przez instytucje certyfikujące do zabezpieczania kosmetyków naturalnych i organicznych
Lactic Acid – Substancja nawilżająca (10% kwasu mlekowego nawilża porównywalnie do 10% gliceryny). Ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka. Działa keratoplastycznie (zmiękcza warstwę rogową), a w wyższych stężeniach działa keratolitycznie (złuszcza zrogowaciały naskórek). Kwas mlekowy stosuje się głównie w balsamach do pielęgnacji skóry suchej, przesuszonej, a w wyższych stężeniach np. do zrogowaciałej skóry stóp. Zwiększa skuteczności działania innych preparatów kosmetycznych – skóra przygotowana kwasami lepiej absorbuje składniki aktywne zawarte w kremach. Odblokowuje pory skóry i działa antybakteryjnie, dzięki czemu zapobiega tworzeniu ognisk zapalnych, czyli wszelkiego rodzaju wyprysków i zaskórników, jest pomocny przy trądziku, polecany także do pielęgnacji ciała i skóry włosów, pomocny w przypadku rogowacenia, łuszczenia i przesuszenia skóry.

WNIOSKI: Skład jest całkiem nie zły, duży plus za filtr mineralny. Jednak duży minus za sylikony w składzie...

LINOMAG SPF 50 dla dzieci i niemowląt od 6 miesiąca życia:

Krem znajduje się w tubce również o pojemności 50 ml. Posiada bardzo delikatny i przyjemny zapach. Konsystencję ma bardzo zbliżoną do kremu powyżej. Jest o kilka złotych tańszy od produktu, który opisywałam powyżej mimo, że ma wyższy filtr ochronny.

Od producenta: Krem zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i poparzeniami dzieci i niemowląt od 6. miesiąca życia. Substancje aktywne łączą w sobie pielęgnacyjno-odżywcze właściwości oleju lnianego (bogatego w NNKT w tym: kwasy omega-3 i omega-6), witaminy E oraz ochronne wodoodpornych filtrów – organicznego i mineralnego SPF 50.

Analiza składu:

Skład jest bardzo podobny do poprzedniego kremu, więc nie będę już opisywać każdego składnika osobno. Na zielono zaznaczyłam substancje bezpieczne, na czerwono substancje szkodliwe, na pomarańczowo składniki, których lepiej unikać.
Aqua, Titanium Dioxide (nano),Octocrylene Paraffinum Liquidum, Linum Usitatissimum, Polyglyceryl-4 Isostearate, Dimethicon (and) Hexyl Laurate, Isopropyl Myristate, Glycerin, Sorbitol, Ceresin, Ozokerite, Decyl Oleate, Sorbitan Sesquioleate, Magnesium Sulfate, Tocopheryl Acetate, Parfum, Potassium Sorbate, Lactic Acid.

WNIOSKI: Posidada chemiczny filtr Octocrylene. Gdyby wybierać między tymi dwoma kremami z filtrem zdecydowanie wygrywa numer 1. 

Krem do stóp ALATON

Jest to krem nawilżający, przywracający miękkość, gładkość i elastyczność skóry. Krem ma cudowny zapach mojego ulubionego olejku z drzewa herbacianego. Znajduje się w tubce o pojemności 100 ml. Ma bardzo delikatną konsystencje, dobrze się rozsmarowuje. Niestety końcówka składu pozostawia moim zdaniem wiele do życzenia.

Od producenta:
Chłodzi, odświeża i relaksuje
Zapewnia ulgę zmęczonym stopom
Zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi stóp
Zmniejsza uczucie szorstkości

Analiza składu:
Aqua -woda
Shea butter – masło shea – cały artykuł o maśle shea znajdziecie tutaj (klik)
Tea Three Oil – olejek z drzewa herbacianego – posiada właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze. Cały artykuł na temat olejów znajdziecie tutaj (kilk)
Mentha Piperita Oil – olejek z mięty pieprzowej
Caprylic triglyceride – Doskonała naturalna roślinna substancja zmiękczjąca i ułatwiająca rozpuszczanie. Dopuszczona przez instytucje certyfikujące kosmetyki naturalne
Distearyldimonium Chloride – Jest teratogenny i neurotoksyczny Może wywoływać nowotwory jąder i mutację komórek.
Cetostearyl Alcohol
Propylene Glycol – substancja nawilżająca
Diazolidynyl Urea – Maksymalne dopuszczalne stężenie to 0,5%. Substancja uczulająca, wywołująca kontaktowe zapalenie skóry, podrażniająca oczy, skórę.
Methylparaben – Powoduje alergiczne stany zapalne skóry (wyprysk kontaktowy) typu pokrzywki, rumienia i strupków po pęknięciu pęcherzyków. Wchłania się ze skóry do krwi i limfy działając ogólnie. Szczególnie łatwo przenika przez skórę w pachwinach, klatce piersiowej, szyi i w okolicach narządów płciowych. Działa estrogennie. Może niekorzystnie wpływać na rozwój zarodka i płodu u kobiet ciężarnych. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.
Propylparaben –  jak wyżej

Wnioski: Niestety w składzie są składniki, których staram się unikać. 

Bądź na bieżąco polub stronę Naturalnie Andzia na facebooku.

 

Żródła:
www.kosmeter.pl
https://vitalia.pl
www.naturativ.pl|http://luskiewnik.strefa.pl/acne/toksyny.htm


14 thoughts on “Kremy przeciwsłoneczne Linomag – pod lupą czyli analiza składu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *