Jak poprawić jakość snu?

Jak poprawić jakość snu?

Sen jest lekiem na wszystko, nic w tym dziwnego to właśnie sen pozwala nam się zregenerować, zrelaksować i wypocząć. Nie zawsze uda nam się wysypiać tak jakbyśmy chcieli. Jest to spowodowane wieloma czynnikami tj. stres, zła dieta, niewłaściwa temperatura w sypialni. Jak więc poprawić jakość snu? Jak spać żeby się wyspać?

 1. Po pierwsze zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni. Odpowiednia temperatura, która zdecydowanie poprawi jakość naszego snu i ułatwi zasypianie to 18-20ºC. Zimą warto więc przykręcić kaloryfery. Przed pójściem spać dobrze jest też przewietrzyć pokój,zwiększy to wilgotność powietrza, a to również jest dla nas korzystne. Jeśli pogoda na to pozwala zostaw okno otwarte na całą noc.
 2. Cisza w miejscu snu to podstawa, warto więc mieć sypialnię bez telewizora, komputera i innych tego typu wynalazków. Telewizor oraz inne sprzęty elektryczne wytwarzają pole elektomagnetyczne, jego zbyt duże natężenie może być powodem problemów ze snem. Poza tym światło telewizora, telefonu czy też komputera dociera do siatkówki, a to powoduje, że do mózgu wysyłany jest sygnał zatrzymujący wydzielanie melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego m.in. za koordynację rytmów dobowych – snu i czuwania.
 3. Nie jedz przed snem. Jedzenie przed snem sprawia, że nasz organizm nastawia się na proces trawienia, a nie spania. Ostatni posiłek powinniśmy jeść 3,4 godziny przed pójściem spać. Jeśli już koniecznie musisz coś zjeść przed snem niech to będzie posiłek lekkostrawny.
 4. Nie pij kawy ani alkoholu przed snem. Przy problemach ze snem kawę powinniśmy pić tylko rano. Substancje nieestymujące zawarte w kawie mogą utrzymywać się w organizmie przez długi czas i co za tym idzie zakłócać jakość snu.
 5. Odpowiedni materac – jeśli masz problemy ze snem być może trzeba zastanowić się nad nowym materacem? Materac powinniśmy zmieniać co 8 – 10 lat, gdyż po tym czasie materiały najzwyczajniej się zużywają. Wybór materaca nie jest prostą rzeczą i zależy od wielu czynników m.in. od pozycji w, której śpisz, twojej wagi, wielkości łóżka.
 6. Aranżacja sypialni, to bardzo ważny aspekt. Postaraj się aby była ona miejscem zaciemnionym, wygodnym i przytulnym. Dobierz odpowiednią pościel. Zadbaj też o porządek i harmonię w tym miejscu.
 7. Zwiększ aktywność fizyczną. Czasami przyczyną zaburzeń snu może być zbyt mała aktywność fizyczna. Wszyscy wiemy, że sport to zdrowie i że powinniśmy się ruszać kilka razy w tygodniu, ale nie wszyscy wiemy, że może to mieć również związek z jakością snu. Na początek wystarczy nawet zwykły spacer. Ruch, szczególnie na świeżym powietrzu wzmaga senność i znacznie poprawia jakość snu.
 8. Rytuały, dobrze jest kłaść się spać i wstawać o tej samej porze. Nasz organizm lubi organizację. Takie rytuały uregulują dzienny cykl, co ułatwi zasypianie wieczorem.
 9. Unikaj używek przed snem tj. alkohol czy nikotyna. Wydawałoby się, że alkohol ma właściwości usypiające, jednak tak naprawdę nawet małe ilości zakłócają sen, staje się on wtedy płytki i przerywany. Natomiast nikotyna działa pobudzająco, nie powinno się palić co najmniej na godzinę przed snem.     


  10. A co kiedy nie możesz zasnąć? Liczysz lulaj-owe owieczki?  Nie rób tego. Nie powinniśmy starać się zasnąć „na siłę”, gdyż to powoduje zdenerwowanie, a to z kolei dodatkowo utrudnia zasypianie. Wtedy najlepiej jest wstać, iść do innego pokoju i np. poczytać, zrelaksować się. Do łóżka należy wrócić dopiero kiedy poczujemy się senni.

  Bądź na bieżąco, polub stronę Naturalnie Andzia na facebooku
  Jestem też na instagramie 🙂22 thoughts on “Jak poprawić jakość snu?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *