Jak dbać o porządek w domu alergika ?

Jak dbać o porządek w domu alergika ?

Alergików stale przybywa, alergolodzy uważają, że już za 15 lat co drugi europejczyk będzie cierpiał na jakąś formę alergii. Nic w tym dziwnego skoro żywość jest przetworzona, składniki kosmetyków i środków czystości to bardzo często substancje powodujące alergie.

Najczęstszymi alergenami są kurz, sierść zwierząt oraz roztocza. Sezonowo uczulają również pyłki roślin.Kolejną grupą alergenów jak już wyżej wspomniałam są związki chloru, benzenu, amoniaku oraz inne komponenty chemii gospodarczej.

Jak więc sprzątać w domu alergika?

Dobrze jest po pierwsze sprzątać systematycznie i dokładnie, nie możemy zapominać o zakamarkach, w których często kryje się kurz.  Kolejnym ważnym krokiem jest wyrzucenie z domu chemii gospodarczej, która może nam szkodzić i nas uczulać. Każdy produkt możemy wykonać sami w bardzo łatwy sposób, o tym już nie raz wspominałam na blogu. Możemy również kupić ekologiczne środki czystości. Produkty te są w podobnych cenach do tych, które kupujemy na co dzień.

Zrobienie swoich własnych środków proszku, mleczka do czyszczenia, spray’u do mebli czy płynu do podłogi jest zdecydowanie dużo tańsze. Kolejnym atutem jest fakt, iż wiemy z czego dany produkt jest zrobiony. Zachęcam Was więc do zmiany toksycznej chemii gospodarczej na ta naturalną.

Ważnym aspektem jest walka z kurzem. Nie zapominajmy o tym, że najwięcej roztoczy znajduje się w łóżku więc alergicy oprócz częstego odkurzania podłogi, powinni również pomyśleć o materacu, a także o częstszej zmianie pościeli.  Poduszki i kołdrę dobrze jest wytrzepać na balkonie jeśli dodatkowo dopisze mróz możemy pościel na kilka godzin pozostawić na balkonie. Mróz doskonale sobie radzi z roztoczami. Jeśli jednak mróz nie dopisze, poduszki i kołdrę wystarczy wyprać raz na jakiś czas temperaturze 60 * C, oczywiście w proszku przeznaczonym dla alergików.Skoro jesteśmy już przy odkurzaniu pamiętajmy o częstym zmienianiu worków. Bardzo często o tym zapominamy. Wybierajmy worki wykonane z mikrowłókniny, zatrzymuje ona drobinki zanieczyszczeń.  Takie worki znalazłam na stronie swiatworkow.pl na stronie znajdziemy worki do każdego modelu odkurzacza. Worki są tworzone w oparciu o ekologiczne technologie. producent zapewnia skuteczną eliminację kurzu i alergenów.

W domu alergika dobrze jest odkurzać odkurzaczem z filtrem HEPA, który pozwala na wyłapanie wszystkich drobinek roztoczy. Jeśli jest taka możliwość to dobrze jest odkurzać kiedy alergika nie ma w domu. Nie zapominaj o zakamarkach, w których może kryć się kurz.

Kurz z mebli i innych przedmiotów wycieraj tylko mokrą ściereczka aby dodatkowo nie rozprzestrzenić kurzu po całym mieszkaniu. Ja kurz wycieram przygotowanym przez siebie, całkowicie bezpiecznym sprayem, na który przepis znajdziecie tutaj.

Podsumowując:

 1. 1. Zmień chemię gospodarczą na naturalną.
 2. 2. Często sprzątaj.
  3. Dokładnie odkurzaj.
  4. Często zmieniaj worki w odkurzaczu.
  5. Dokładnie ścieraj kurze.
  6. Staraj się sprzątać, kiedy alergika nie ma w domu.
  7. Często wietrz mieszkanie.
  8. Zmieniaj pościel raz w tygodniu.
  9. Raz w miesiącu wietrz lub pierz poduszkę i kołdrę.
  10. Unikaj przedmiotów, na których zbiera się kurz: dywany, zasłony, niepotrzebne bibeloty. 

Bądź na bieżąco, polub stronę Naturalnie Andzia na facebooku.

 

Źródła:
http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,21084824,alergia-jak-najlepiej-sprzatac-dom-alergika.html?disableRedirects=true
http://regiodom.pl/portal/porady-domowe/porzadki-i-eksploatacja/jak-robic-domowe-porzadki-gdy-mieszka-z-nami-alergik25 thoughts on “Jak dbać o porządek w domu alergika ?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *