Sposób na jesienną chandrę – aromaterapia

Sposób na jesienną chandrę – aromaterapia

Jeśli wraz z nadejściem jesieni czujesz się osłabiony, senny, czy też nie masz ochoty na nic być może cierpisz na jesienną chandrę. Nie ma w tym nic dziwnego dni są coraz krótsze, jest szaro, buro i ponuro, a co tego ciągle pada.
Istnieje jednak kilka sposobów aby poprawić sobie nastrój, jednym z nich jest aromaterapia.

Dziedzina ta była znana i stosowana już w 3000 roku p.n.e. Aromaterapia to nic innego jak leczenie za pomocą zapachu. Polega ona na zastosowaniu olejków eterycznych. Najważniejszą funkcją olejków eterycznych jest oddziaływanie na psychikę człowieka. Oczywiście poza tą funkcją mają one również wiele innych korzystnych właściwości dla naszego organizmu m.in. działają antyseptycznie, przeciwwirusowo i przeciwbólowo. Więcej o ich właściwościach przeczytacie we wpisie „zastosowanie  i właściwości olejków eterycznych”.

Właściwości olejów eterycznych są potwierdzone badaniami naukowymi. Neuroradiolodzy z Australii udowodnili, że określone substancje zapachowe poprawiają ukrwienie mózgu oraz stymulują korę mózgową. Z kolei inne badania dowiodły, iż zastosowanie olejku lawendowego u uczniów nerwowych i lękliwych pomogło w osiągnięciu u nich znacznie lepszych wyników w nauce.

Na poprawę naszego nastroju działają szczególnie olejki cytrusowe, pomocny zatem będzie tutaj olejek pomarańczowy, mandarynkowy, grejpfrutowy i cytrynowy.

Na problemy z koncentracją idealne będą olejki lawendowy, szałwiowy i bazyliowy. Olejki te wzmocnią nas, zwiększą naszą wydajność. Lawenda ma także właściwości antydepresyjne. Szałwia ukoi bóle mięśni oraz zmniejszy ich napięcie.

Jeżeli pragniecie się odprężyć, zrelaksować i odpocząć pomogą Wam w tym olejki  rozmarynowy, bazyliowy, geraniowy, jałowcowy, miętowy, szałwiowy, tymiankowy.

Jak użyć olejków eterycznych?

Jest na to kilka prostych sposobów. Najprostszym jest nalanie 2-3 kropelek na chusteczkę i wdychanie, możemy też przed snem poduszkę polać dwoma, trzema kroplami. Kolejnym sposobem jest inhalacja parowa. Do gorącej wody wlewamy kilka kropelek olejku i wdychamy. Następnym sposobem, dużo  przyjemniejszym jest kąpiel, w ciepłej, ale nie gorącej wody z dodatkiem wybranego olejku eterycznego. Do wanny wlewamy do 6 kropli olejku.
Masaż to równie przyjemna forma użycia olejków eterycznych. Do masażu potrzebujemy też olejku nośnikowego np.  migdałowego, z pestek winogron w którym rozcieńczymy olejek eteryczny. Na 5 ml olejku nośnikowego dodajemy dwie krople olejku eterycznego.

 

Bądź na bieżąco, polub stronę Naturalnie Andzia na facebooku.

 

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycynaniekonwencjonalna/aromaterapia-zapachy-roslin-wplywaja-na-nastroj-i-zdrowie_33693.html
na: https://www.zeberka.pl/art/zapachy-na-poprawe-nastroju-3712

http://bonavita.pl/aromaterapia-dobor-olejkow-historia-i-zastosowanie19 thoughts on “Sposób na jesienną chandrę – aromaterapia”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *