Trochę o INCI – dlaczego warto czytać cały skład kosmetyków

Trochę o INCI – dlaczego warto czytać cały skład kosmetyków

 

Trend pielęgnacji naturalnymi i organicznymi kosmetykami wciąż rośnie. W sklepach możemy znaleźć coraz więcej kosmetyków „naturalnych” „bio” czy „eko”, ale czy na pewno? Niestety często producenci w ten właśnie sposób starają się nas oszukać. Na opakowaniu jest napisane, że kosmetyk jest naturalny, jednak po przeanalizowaniu składu okazuje się inaczej. Dlatego tak ważne jest uważne czytanie składów. Chodzi tutaj oczywiście o cały skład INCI, a nie tylko o składniki, które reklamuje sam producent zachęcając nas do zakupu.

Kosmetyk, który ma kilka składników korzystnych dla naszej skóry, a resztę komponentów, które bardziej nam zaszkodzą niż pomogą nie jest warty uwagi jeśli chcemy zadbać o nasze zdrowie.

Co to w ogóle jest to INCI?

To system nazewnictwa mający na celu ujednolicenie nazewnictwa składników kosmetyków. Według prawa Unii Europejskiej, we wszystkich krajach członkowskich produkty kosmetyczne muszą mieć opis składników. System zobowiązuje, aby każdy kosmetyk posiadał skład na opakowaniu, gdy opakowanie jest za małe musi do niego dołączona być ulotka. Skład podaje się według angielskich nazw związków chemicznych  i łacińskich nazw roślin.

Nazwy składników, jak już nie raz wspominałam na blogu umieszczane są w kolejności. Na początku znajdują się składniki, których w kosmetyku jest najwięcej, a na końcu te komponenty, których w produkcie jest najmniej. Natomiast składniki w stężeniach poniżej 1% mogą być wymienione na końcu w dowolnej kolejności.

Na blogu Pani Magdaleny Jaglarz znalazłam bardzo ciekawy artykuł dotyczący tematu INCI. Autorka bardzo dokładnie i rzetelnie omawia tematykę składów kosmetyków.

Jak już pewnie wiecie wiele  składników zawartych w kosmetykach to substancje szkodliwe, mogą one powodować w najlepszym przypadku alergie, wysypki, podrażnienia oraz inne dolegliwości, a także poważniejsze choroby. Dlatego tak ważne jest świadomy ich wybór. Dla mnie bardzo ważne jest wybieranie naturalnych kosmetyków dla całej rodziny, ale przede wszystkim dla mojej córeczki. Uważam, że nawet jeśli te produkty mają być droższe to warto wydać te pieniądze, chodzi tutaj bowiem o zdrowie naszych dzieci. Na moim blogu w dziale „Kosmetyki naturalne” znajdziecie wiele propozycji bezpiecznych i korzystnych dla naszej skóry kosmetyków.

Chciałam wspomnieć, że istnieją również aplikacje, które są bardzo pomocne w szybkiej analizie składu. Taką najpopularniejszą aplikacją jest Cosmetic Scan, która ma aktualnie największą bazę kosmetyków.

Bądź na bieżąco, polub stronę Naturalnie Andzia na facebooku.5 thoughts on “Trochę o INCI – dlaczego warto czytać cały skład kosmetyków”

  • Tak, czytanie składów jest bardzo ważne zgadzam się, trend na Bio Eco mnie trochę przerasta, bo teraz każda firma przekrzykuje się która jest bardziej eco bio natural…ale komu wierzyć? Najlepiej sobie i własnym informacjom i analizie 🙂

  • Mnie bardziej niż skład interesuje to, jak dany kosmetyk działa na moją skórę lub włosy. Może składać się z samych naturalnych elementów, ale jeśli nie pachnie odpowiednio, wywołuje reakcje alergiczne lub łupież, w życiu go nie użyję. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *