10 sposobów na wykorzystanie olejków eterycznych podczas sprzątania

10 sposobów na wykorzystanie olejków eterycznych podczas sprzątania

Sposoby, które podam Wam w tym wpisie osobiście wypróbowałam i przetestowałam. Używam ich na co dzień do utrzymania mojego domu w czystości. Olejki eteryczne, które wykorzystuje w moich przepisach są świetnym i zdrowym zamiennikiem chemii.

Łazienka

Wiele osób myśli, że olejki eteryczne mają za słabe działanie by poradzić sobie z bakteriami występującymi w łazience. Olejek z drzewa herbacianego i eukaliptusowy zostały przebadane pod kątem walki z wirusami. . Olejek eteryczny z Eucalyptus globulus działa bakteriobójczo oraz bakteriostatycznie wobec szczepów Haemophilus influenzae, H. parainfluenzae oraz Stenotrophomonas maltophilia i Streptococcus pneumoniae.  Wykazano również, że olejki eteryczne z różnych gatunków lawendy – Lavandula angustifolia, L. latifolia, L. stoechas oraz L. luisieri zdolny jest do zahamowania wzrostu metycylinowrażliwych (MSSA) oraz metycylinoopornych szczepów
S. aureus. Salmonella oraz Escherichia. Olejek z drzewa herbacianego hamuje wzrost wielu szczepów bakterii z rodzajów Micrococcus oraz Corynebacterium, również Staphylococcus.

Do sprzątania polecam Wam naturalny środek do czyszczenia toalety, na który przepis znajdziecie tutaj.
Mleczko do czyszczenia przepis znajdziecie tutaj.

Kuchnia

Oczywiście na blogu znajdziecie cały artykuł o tym jak sprzątać kuchnię bez chemii. Szczególnie polecam Wam płyn do czyszczenia blatu kuchennego, do którego używam olejku z drzewa herbacianego.

Sypialnia

Uważam, że w tym pomieszczeniu musi być czyste powietrze aby zapewnić sobie spokojny i dobry sen. Warto więc zadbać o rośliny w naszej sypialni oraz o częste wycieranie kurzu. Do tego celu dobrze jest zastosować naturalny spray do mebli. Warto od czasu do czasu odświeżyć też łóżko w tym celu wystarczy skropić je olejkami eterycznymi. Do odświeżenia naszego materaca najlepiej nadadzą się olejek eukaliptusowy, herbaciany, jodła syberyjska i rozmaryn.

Podłoga

Do mycia podłogi najlepiej nada się olejek cytrynowy, który jest bakteriobójczy połączony z wodą i octem zapewnia na prawdę świetne efekty.

Meble

Wymagają szczególnej pielęgnacji i wcale nie potrzebują coraz to nowych środków, oferowanych nam w reklamach telewizyjnych. Wystarczy kilka składników aby otrzymać spray, który poradzi sobie doskonale z pielęgnacją mebli.
Oliwa, ocet, woda i oczywiście ulubiony olejek eteryczny to wszystkie składniki sprayu do mebli. Cały przepis na płyn do mycia mebli, znajdziecie tutaj.

Odświeżanie powietrza

Kto nie lubi pięknego zapachu w swoim domu? Niestety często, a nawet bardzo często sięgamy po różnorodne odświeżacze powietrze. Te niestety nie są obojętne dla naszego zdrowia. Kolejnym sposobem na wykorzystanie olejków eterycznych może być właśnie naturalny odświeżacz powietrza. Nie trzeba wiele się napracować aby go przygotować, starcza na długo, ma cudowny zapach, jest tani i co najważniejsze zdrowy. Odsyłam Was więc do przepisu na naturalny odświeżacz powietrza.

 

Pranie

Do prania również przydadzą się olejki, które nie dość, że pięknie pachną mają w zależności od rodzaju dodatkowe właściwości, o których możecie przeczytać tutaj. Olejek możecie dodać do Waszych proszków lub możecie się skusić (do czego Was serdecznie zachęcam) i zrobić własny proszek do prania. Pierze doskonale i nie zawiera chemii. Przepis —>tutaj.

Odkurzanie

Wystarczy dodać kilka kropelek ulubionego olejku eterycznego do worka w odkurzaczu, a cały dom podczas odkurzania będzie pachniał cudownie.

Czyszczenie dywanów

Najlepszy naturalny proszek do czyszczenia dywanów to boraks zmieszany z 15 kroplami olejku z drzewa herbacianego.

Odśwież kosz na śmieci

Po umyciu kosza na śmieci wystarczy do niego wlać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.

 

Sposobów na wykorzystanie olejków eterycznych nie tylko podczas sprzątania jest mnóstwo warto więc posiadać chociaż kilka z nich w swoim domu.

Zapraszam do polubienia strony Naturalnie Andzia na facebooku.

 

 

 Źródła:

Accepted: 2013.07.15 Published: 2013.09.22
Aktywność biologiczna i farmakologiczna olejków eterycznych w leczeniu i profilaktyce chorób infekcyjnych21 thoughts on “10 sposobów na wykorzystanie olejków eterycznych podczas sprzątania”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *