Sprzątanie kuchni bez chemii

Sprzątanie kuchni bez chemii

Kuchnia to miejsce, które powinno być czyste i sterylne, gdyż właśnie tu przygotowujemy posiłki. Warto więc zadbać o czystość w tym miejscu. Nie wiem dlaczego, ale ze wszystkich pomieszczeń w moim domu najbardziej lubię sprzątać właśnie kuchnię. Być może to dlatego, że jest mała.
Czy zastanawialiście się kiedyś nad porządkami w kuchni bez chemii, bez toksycznych środków? Tak jest możliwe, a na dodatek bardzo łatwe i nie drogie.

 

Lodówka

 

Mycie lodówki jest bardzo ważną czynnością. Raz w tygodniu powinniśmy przejrzeć jej zawartość, sprawdzić czy wszystko jest świeże. Do mycia lodówki używaj tylko bezpiecznych środków. Może to myć sama woda z octem, możemy również dodać ulubionego olejku eterycznego. Pamiętaj aby wszystko dokładnie umyć, nie zapomnij także o uszczelkach w drzwiach. Aby zachować świeży zapach w lodówce na talerzyk nasyp sody oczyszczonej i połóż na niej plasterek cytryny.

 

 

Piekarnik

 

Piekarnik najłatwiej jest oczywiście domyć od razu po zakończeniu pieczenia. Jednak jest również sposób na domycie tych trudniejszych zabrudzeń. Tradycyjne środki do czyszczenia piekarnika są żrące i mają bardzo chemiczny zapach, lepiej więc nie używać szczególnie tam, gdzie mogą mieć styczność z jedzeniem.

 

Pasta do czyszczenia piekarnika:

1 łyżka naturalnego mydła najlepiej szarego lub Kastylijskiego, ewentualnie płyn do mycia naczyń
1,5 szklanki sody lub soli
1/4 szklanki octu
Jeśli posiadacie piekarnik z funkcją termoobiegu będzie Wam zdecydowanie łatwiej. Możecie włączyć piekarnik z naczyniem żaroodpornym wypełnionym wodą. Woda zacznie parować, dzięki czemu czyszczenie piekarnika będzie łatwiejsze. Następnie należy nałożyć grubą warstwę pasty i pozostawić na około 30 minut w piekarniku. Po upływie tego czasu wystarczy zamoczyć szmatkę lub gąbkę w wodzie i wyszorować. Na końcu spłukać wszystko czystą wodą.

 

Kuchenka mikrofalowa

 

Zapachy z kuchenki mikrofalowej i zabrudzenia mogą być trudne do usunięcia, ale spokojnie jest na to rada.
Wystarczy włożyć do mikrofalówki miseczkę z sokiem z jednej cytryny (jeśli nie mamy cytryny możemy użyć octu) i 250 ml wody. Włączamy mikrofalówkę na ok 3-5 min tak aby woda zaczęła wrzeć. Po wyłączeniu mikrofalówki poczekaj jeszcze 5 minut. Po tym czasie możesz umyć mikrofalówkę. Para ułatwi mycie, a sok z cytrynu usunie brzydkie zapachy.

 

 

Deska do krojenia

 

To chyba najczęściej używany przedmiot w kuchni. Nie wiem czy wiecie, ale badania pokazały, iż na desce do krojenia znajduje się więcej bakterii niż w toalecie. Bakterie te często powodować mogą tzw. biegunki jednodniowe, czy też „jelitówki”. Aby tego uniknąć warto zadbać o sterylność swojej deski. Oczywiście najbardziej chłonącą wszelkie zapachy i najtrudniejszą do umycie będzie deska drewniana. Na połówkę cytryny sypiemy sól i pocieramy. Wyciskamy na deskę trochę soku z cytryny i zostawiamy na pięć minut. Na koniec spłukujemy wszystko ciepłą wodą.

 

Blaty

 

Miejsce, w którym przygotowujemy posiłki. Dla mnie czystość blatu jest priorytetem. Warto przygotować swój własny płyn do czyszczenia blatu, który przepis  znajdziecie —> tutaj

Zmywarka

 

Zmywarkę, tak jak i pralkę warto raz na jakiś czas przeczyścić. W tym celu wlej do zmywarki szklankę octu lub włóż szklankę octu i włącz zmywarkę na najdłuższy program z najwyższą temperaturą to usunie kamień, resztki jedzenia, odkazi zmywarkę oraz zniweluje przykry zapach. Pamiętajmy jednak aby wtedy zmywarka była pusta.
Zamiast zawieszek zapachowych użyj skórki lub plasterka cytryny, która zniweluje przykre zapachy.
Przepis na ekologiczne tabletki do zmywarki znajdziecie —> tutaj

 

Zlewozmywak

 

Do wyczyszczenia zlewu będziemy potrzebować soli oraz sody oczyszczonej. Wsypujemy sodę i sól i szorujemy. Spłukujemy wszystko ciepłą wodą. Na końcu możemy lekko polać octem. Efekt jest na prawdę bardzo dobry.
Przepis na środek do udrażniania rur znajdziecie —->tutaj

 

Czajnik

 

Do odkamieniania czajnika wystarczy użyć octu. Należy go wlać tyle aby przykryły wszelkie osady. Zagotować ocet i dokładnie umyć czajnik.

 

Okna

 

Przepis na środek do mycia okien znajdziecie —> tutaj

 

Podłoga

 

Przepis na naturalny „płyn” do podłogi znajdziecie —> tutaj

Bądź na bieżąco, polub stronę NaturalnieAndzia  na facebooku



13 thoughts on “Sprzątanie kuchni bez chemii”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *