Domowy płyn do płukania tkanin – przepis

Domowy płyn do płukania tkanin – przepis

pranie2

Tworzenie własnych środków czystości i kosmetyków bywa wciągające.
Dziś chciałam dodać kolejne przepisy, a mianowicie przepisy na naturalne płyny do płukania tkanin.

Jak się domyślacie te popularne sklepowe w swoim składzie mają szkodliwe substancje, głównie są to kationowe środki powierzchniowo czynne. W większości znajdziemy kumarynę, która sprawia, że ubrania pięknie pachną, ale jest silnym alergenem. Wiele płynów zawiera również ftalan, formaldehyd, octan benzylu, alkohol benzylowy. Substancje te powodują między innymi alergie. Formaldehyd dodatkowo podrażnia drogi oddechowe i narząd wzroku – np. może powodować pieczenie oczu. Działa drażniąco, może wywoływać alergię. IARC (International Agency for Research on Cancer) w czerwcu 2006r. uznała formaldehyd za substancję o udowodnionym działaniu rakotwórczym. Uważajcie na niego, ponieważ często znaleźć można go także w kosmetykach. Ftalany dodawane są w celu ulepszenia zapachów. W testach przeprowadzonych na zwierzętach wykazały u nich zaburzenia hormonalne.

Jako świadomi konsumenci możemy oczywiście wykonać płyn do płukania tkanin sami. Będzie on przyjazny dla naszego zdrowia i środowiska. Na zrobienie płynu jest kilka sposobów.

Pierwszy z nich lubię chyba najbardziej i na prawdę bardzo dobrze się sprawdza.

płukanie

litr ciepłej wody
300 ml octu
150 ml odżywki do włosów
pojemnik z zakrętką

Do pojemnika wlewamy odżywkę i dodajemy pół litra ciepłej wody. Zakręcamy pojemnik czy też butelkę i mocno wstrząsamy aby odżywka się dobrze rozpuściła. Wlewamy kolejne pół litra wody i ponownie wstrząsamy. Kiedy odżywka się już rozpuści wystarczy dodać octu i nasz płyn jest gotowy. Jeśli chcemy urozmaicić zapach naszego płynu możemy dodać dowolnego olejku eterycznego lub octu np. jabłkowego.

 

Kolejną propozycją będzie zastąpienie octu kwaskiem cytrynowym

500 ml wody
100 g kwasku cytrynowego
15 – 20 kropelek olejku eterycznego
Pusta butelka

Wszystkie składniki dokładnie ze sobą mieszamy i gotowe 🙂

Do przygotowanych płynów zamiast olejków eterycznych można również dodać wyciągu z aloesu, który ma korzystny wpływ na skórę.

Jak widzicie wszystkie potrzebne składniki większość z Was pewnie ma w domu. Jeśli połączmy ich właściwości powstanie przyjazny naszemu zdrowiu płyn zmiękczający tkaniny. Możemy mu nadać dowolny zapach. Zachęcam Was do wypróbowania.

Przepis na naturalny proszek do prania znajdziecie —> tutaj

Bądź na bieżąco, polub stronę NaturalnieAndzia na facebooku.17 thoughts on “Domowy płyn do płukania tkanin – przepis”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *