Olejki eteryczne i ich zastosowanie
W związku z tym, że olejki eteryczne są potrzebne do wielu przepisów, które zamieszczam na tej stronie postanowiłam Wam tą tematykę trochę przybliżyć, aby łatwiej było dokonać wyboru przy ich zakupie.
Olejki eteryczne są ciekłymi, lotnymi substancjami wonnymi, które uzyskuje się najczęściej poprzez destylację z parą wodną z odpowiedniego surowca roślinnego. Pod względem składu chemicznego jest to mieszanina rozmaitych związków, takich jak: ketony, aldehydy, alkohole, estry, laktony, terpeny i związki organiczne. Esencje eteryczne są bardzo chętnie wykorzystywane przez medycynę naturalna, kosmetologię oraz aromaterapię. Ja używam ich między innymi do proszku do prania, płynu do mycia naczyń, tabletek do zmywarki, do mycia podłogi, kąpieli itd.
Opiszę teraz kilka popularnych olejków:
Olejek cytrynowy – działa pobudzająco i antybakteryjnie. Łagodzi objawy przeziębienia. Idealnie nadaje się do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej, do przetłuszczających się włosów, leczy przebarwienia skórne. Ja używam go do kąpieli w czasie przeziębienia, do mycia podłogi – świetnie odkaża. Można użyć go również do płynu do mycia blatu kuchennego.
Olejek lawendowy – ten olejek możemy zastosować z powiedzeniem w przypadku migreny, w chorobach skóry trądziku, łuszczycy, egzemach, infekcjach górnych dróg oddechowych, bólach mięśni, stłuczeniach. Olejek lawendowy łagodzi też dolegliwości związane z ukąszeniami owadów (w takich przypadkach stosujemy nie rozcieńczony olejek) i oparzeniami (w tym słonecznymi) – można wtedy stosować olejek nie rozcieńczony lub rozpuścić go w niewielkiej ilości wody. Działa uspokajająco, łagodzi bezsenność. Ja używam go między innym jako odświeżacz powietrza (przepis pojawi się wkrótce na blogu)
Olejek z drzewa herbacianego – jest to mój ulubiony olejek. Ma cudowny świeży zapach. Używam go do mycia podłogi, płynu do mycia blatu kuchennego i wszędzie tam, gdzie chce pozbyć się bakterii. Jest olejkiem, który działa przeciwbakteryjnie, antyseptycznie, łagodzi również trądzik zarówno lekki, jak i ciężki. Wykazuje działanie grzybobójcze, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe. Przydatny w usuwaniu zaskórników.
Olejek grejpfrutowy – bakteriobójczy, przeciwgrzybiczy, przeciwwirusowy, tonizujący, przeciwdepresyjny, przeciwbólowy, moczopędny, regulujący gospodarkę płynami, pobudzający krążenie, łagodzący migreny pochodzenia nerwicowego. Stosowany w stanach depresji, napięciach nerwowych, stresie, przygnębieniu, apatii, migrenie, otyłości, zatrzymaniu płynów, cellulicie, dolegliwościach wątroby i nerek, w terapiach odwykowych. Idealny dla skóry ze stanami zapalnymi, opryszczką, przetłuszczającej się i z rozszerzonymi porami, trądzikiem, łuszczycą, przedwczesnymi zmarszczkami, z cellulitem i rozstępami.
Olejek sosnowy – wykazuje działanie antyseptyczne, tonizujące, dezodoryzujące, przeciwbólowe, bakteriobójcze, rozgrzewające, łagodzące objawy przeziębienia, infekcji górnych dróg oddechowych, a także działanie przeciwzakaźne i delikatnie pobudzające. W celach zdrowotnych olejek sosnowy wykorzystywany jest przede wszystkim do leczenia infekcji pojawiających się w obrębie górnych dróg oddechowych oraz zatok. W tym celu zaleca się stosowanie specjalnych inhalacji parowych, które powinny być przeprowadzane kilka razy dziennie. Sprawdzają się one doskonale przy katarze, przeziębieniu, czy nawet bólu gardła. Olejek sosnowy wykazuje przede wszystkim działanie antyseptyczne oraz wykrztuśne.
Olejek eukaliptusowy – stanowi jeden z najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych składników różnego rodzaju preparatów wykrztuśnych, antyseptycznych oraz odświeżających oddech. Można go znaleźć w pastach do zębów, syropach, kroplach, a nawet cukierkach. Jego działanie przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne sprawia, że zastosowanie znajduje głównie w terapii kaszlu, różnego rodzaju infekcji górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, kataru, a także w ramach leczenia stanów zapalnych skóry. Przyjemny i łagodny zapach olejku pozwala na jego wykorzystanie w różnego rodzaju preparatach przeznaczonych dla dzieci. Jest stosowany także jako preparat pomagający zwalczyć wszy, które nierzadko są przynoszone przed dzieci z przedszkola. Działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne olejku jest wykorzystywane w łagodzeniu bólów artretycznych oraz reumatycznych. Olejek eukaliptusowy wzmacnia także system immunologiczny.
Olejek różany – wykazuje działanie uspokajające, przeciwbólowe, antyseptyczne, przeciwzapalne. Wzmacnia naczynia krwionośne, łagodzi podrażnienia, regeneruje i nawilża skórę. Ma zastosowanie przy oparzeniach popromiennych. Olejek normalizuje ciśnienie krwi, może być użyty przy przewlekłym zapaleniu żołądka i niedoborach enzymów. Ponadto, łagodzi bóle migrenowe, nudności oraz napięcie przedmiesiączkowe i stany osłabienia organizmu. Olejek różany leczy pleśniawki, oparzenia, a także normalizuje układ hormonalny. Jest wysoce ceniony za likwidację nerwic, zwiększenie energii oraz wzmacnianie uczucia radości.
Bądź na bieżąco, polub stronę Naturalnie Andzia na facebooku.
Źródła:
http://kobieta.onet.pl/zdrowie/zycie-i-zdrowie/lawenda-olejek-lawendowy-lecznicze-wlasciwosci-jak-stosowac/9kcjh
http://www.swiat-olejkow.pl/olejek-sosnowy/
http://www.swiat-olejkow.pl/olejek-eukaliptusowy/
https://portal.abczdrowie.pl/olejek-rozany
Na oparzenia słoneczne, to raczej lawenda w oleju nie w wodzie. Na poważne poparzenia można lawendowego olejku użyć nawet nierozcieńczonego. Goi błyskawicznie, znieczula i nie ma później blizn. Pozdrawiam