Przepis na ekologiczne tabletki do zmywarki
Zmywarka – wielu z nas trudno dziś sobie wyobrazić kuchnie bez niej, oszczędza czas i wodę. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś co jest w popularnych tabletkach, nabłyszczaczach, które codziennie do niej wkładamy? Przecież niemożliwe jest aby wszystko zostało dokładnie wypłukane ze szklanek, talerzy czy sztućców, a co za tym idzie zjadamy tą chemię. Nie raz czułam zapach tabletek na talerzach czy też szklankach.
W tabletkach i nabłyszczaczach do zmywarki najczęściej znajdują się fosforany, polikarboksylaty, niejonowe środki powierzchniowo czynne, kompozycje zapachowe. Trochę to przypomina skład proszku do prania, o którym pisałam jakiś czas temu. Wróćmy jednak do składu tabletek do zmywarki:
Fosforany – ich nadmiar u osoby dorosłej wiąże się z rozregulowaniem gospodarki hormonalnej, co możemy odczuć jako spadek energii. Nadmiar fosforanów może się również przyczynić do otyłości, nadciśnienia tętniczego, a także chorób nerek czy kości np. osteoporozy. Natomiast u dzieci powoduje nadpobudliwość.
Polikarboksylaty – to pochodne ropy naftowej co oznacza, że związki te nie są biodegradowalne. Mają za zadanie zmiękczyć wodę. Problemem jest to, iż substancja ta nie została dostatecznie przebadana, a co za tym idzie nie wiemy jaki ma wpływ na nasze zdrowie. Poza tym, jak wiemy już z poprzednich wpisów pochodne ropy naftowej są substancjami całkowicie obcymi, z którymi nasz organizm nie umie sobie poradzić.
Niejonowe środki powierzchniowo czynne – (o tych środkach pisałam już w przepisie na naturalny płyn do mycia naczyń) – ich głównym zadaniem jest ułatwianie usuwania zanieczyszczeń. W skład związków powierzchniowo czynnych wchodzą emulgatory, detergenty, środki zwilżające i pianotwórcze. Te substancje odpowiedzialne są za powstawanie alergii, podrażnień, a nawet nowotworów.
Kompozycje zapachowe – niestety bardzo często są nieprzebadanymi chemikaliami, które zazwyczaj powstają z ropy naftowej. Środki zapachowe pozyskiwane są równie często z najlepiej znanego, szkodliwego składnika benzenu. Zatem kompozycje zapachowe mogą powodować alergię, zaburzenia centralnego układu nerwowego oraz nowotwory.
Czy nadal chcesz truć siebie i swoją rodzinę? Jeśli nie to zachęcam Cię do czytania etykiet. Niech nie zmyli Cię napis „Eko” na opakowaniu, gdyż coraz częściej zdarza się, że producenci po prostu „robią nas w balona”. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem zrobienie tabletek samemu. Starczają one na tak samo długo jak te sklepowe, domywają równie dobrze jak one, są zdecydowanie tańsze i zdrowsze.
Składniki:
1 szklanka boraksu (boraks możecie kupić —>tutaj)
1 szklanka sody kalcynowanej (sodę kalcynowaną znajdziecie —>tutaj)
1/2 szklanki soku z cytryny
ewentualnie pojemnik na kostki lodu
opcjonalnie olejek z drzewa herbacianego
Do miski wsypujemy szklankę boraksu oraz szklankę sody kalcynowanej (piorącej). Wlewamy sok z cytryny i mieszamy wszystko dokładnie do powstania lepkiej konsystencji(dobrze jest robić to w rękawiczkach). Opcjonalnie możemy dodać olejku z drzewa herbacianego. I teraz są dwie opcje albo formujemy tabletki sami (ja wole ten sposób, przecież nie ważne jak będą wyglądać nasze tabletki najważniejsze, aby spełniały swoje zadanie) albo wkładamy powstałą masę do pojemnika na kostki lodu. Czekamy, aż nasze tabletki dobrze wyschną. Gotowe tabletki możemy przechowywać w pojemniku np. na żywność.
Jeśli spodobał Ci się wpis lub blog zapraszam Cię do polubienia strony NaturalnieAndzia na facebooku 🙂
Źródła:
https://portal.abczdrowie.pl/fosforany-w-pozywieniu-przyczyna-nadpobudliwosci-dzieci
http://dziecisawazne.pl/proszki-do-prania-jak-czytac-etykiety/
Witam Panią.
Proszę powiedzieć, co z funkcją nabłyszczacza? Czy stosując własnej roboty tabletki nadal należy go używać, czy wyłączyć tę funkcję/ opróżnić dozownik?
Osobiście stosuję ” klasyczną” metodę mycia, to znaczy wszystkie składniki są dozowane osobno; sól, nabłyszczacz i tabletka zwykła ( nie all in one). Serwisanci zalecają taki sposób prania ze względu na poprawne i maksymalnie optymalne krążenie wody z detergentem wewnątrz instalacji zmywarki, co zapobiega jej szybkiemu zaklejeniu/ uszkodzeniu poprzez nagromadzone naloty tłuszczy i resztek jedzenia trudnych do rozpuszczenia. Oczywiście nie wszyscy i nie oficjalnie, ponieważ usuwanie tych usterek to ich chleb powszedni.
Jednak stosuję również zawieszkę zapachową znanego ( najdroższego) producenta. Są w niej dwa woreczki błony półprzepuszczalnej z substancjami zapachowymi. To właśnie ten zapach czuć na każdym naczyniu, co mi ogromnie przeszkadza i uświadamia, co jest na powierzchni moich naczyń i sztućców. Zapach ten utrzymuje się na naczyniach bardzo długo, mimo tego, że zawsze zostawiam zmywarkę lekko uchyloną, aby ją wietrzyć z zapachów.
Zatem kolejne moje pytanie dotyczy zapachów – czy dodatek olejku cytrynowego lub opcjonalnie ( czyli zamiast, czy razem z olejkiem cytrynowym? ) olejku drzewa sandałowego do tabletki załatwia sprawę zapachów ? Czy wnętrze zmywarki po praniu oraz przez cały dzień pachnie przyjemnie danym olejkiem?
Z góry dziękuję za wyjaśnienia/ odpowiedzi na moje pytania.
Pani przepis bardzo mi się podoba i zaraz zamierzam zamówić na allegro niezbędne składniki i spróbować prać naczynia w ten sposób.
Co do Pani spostrzeżenia używania hasła „Eko” – podzielam Pani zdanie, dodam również od siebie, że chodzi tu chyba o „Eko – biznes” dla producenta. Łapanie konsumenta na modne hasło, podczas gdy sam produkt jest dla naszego organizmu toksyczny i kancerogenny, dla środowiska bardzo uciążliwy, a wspaniała Unia Europejska na to pozwala. Problem ten dotyczy każdej gałęzi przemysłu spożywczego i innych. Na przykład znanej marki syrop o smaku truskawkowym zawiera 1,5% soku truskawkowego w butelce 440 ml. Oczywiście mnóstwo reklam w telewizji.
Kto na to pozwala? Kto robi na tym biznes zarabiając krocie? Jesteśmy zatem jak te krowy na ogrodzonym pastwisku, karmieni i dojeni przez kręcące tym sztucznym ( tzw. ” cywilizowanym”) światem organizacje, o których istnieniu nie mamy, nie chcemy mieć pojęcia.
Dzięki takim osobom jak Pani, nasza świadomość o szkodliwości ” cywilizacji” może być znacznie większa. Dziękuję Pani za ten i inne Pani przepisy na ” zdrową chemię”, skomponowaną samemu z powszechnie dostępnych składników znacznie mniej szkodliwych dla naszego zdrowia.
Pozdrawiam serdecznie.
Witam,na wstępie chciałam podziękować za tak miły i obszerny komentarz. Jeśli chodzi o nabłyszczacz to jeszcze dziś „przepis” pojawi się na blogu, gdyż wiele osób o niego pyta. Także serdecznie zachęcam do zaglądania na blog lub polubienia strony na facebooku aby być na bieżąco. Jeśli chodzi o zawieszkę zapachową proponuję zastosować skórkę z cytryny lub plasterek z cytryny, świetnie zniwelują przykre zapachy. Od czasu do czasu warto też nalać około szklanki samego octu to usunie kamień, resztki jedzenia, odkazi zmywarkę oraz zniweluje przykry zapach. Pamiętajmy jednak aby wtedy zmywarka była pusta.
No, ciekawe bardzo, chyba się skuszę… Mam zmywarkę już dziesiąty rok i trochę ostatnio nie domywa, może rzeczywiście przytkana (stosuję tabletki różne i sól). I tylko jedno pytanie – gdzie wlać tę szklankę octu? Nie zmieści się do pojemnika na środki myjące czy nabłyszczacz – tak po prostu chlupnąć do środka? Będę wdzięczna za podpowiedź. Pozdrawiam!
Można wlać na dno zmywarki, można też wlać do szklanki i włączyć zmywarkę razem z tą szklanką najlepiej na jak najdłuższy program i na najwyższą temperaturę. Jeszcze dziś pojawi się wpis na ten temat. Serdecznie zapraszam:)
Witam, bardzo zainteresował mnie ten przepis i chętnie go wypróbuję, ale mam pytanie jakiej wielkości/wagi powinny być te „tabletki” aby dobrze spełniły swoją funkcję?
Ja robię mniej więcej takiej wielkości jak te sklepowe. Pozdrawiam serdecznie
A czy Boraks naprawdę jest nietoskyczny i bezpieczny??? Radziłabym poczytać…
To raczej ja radzę poczytać http://stressfree.pl/boraks-wlasciwosci-i-watpliwosci/ Porównując sól kuchenną do boraksu jest od 50 – 100 % bardziej niebezpieczna.
A skąd wziąć ten boraks? Gdzie go można kupić?
Ja kupuje boraks na allegro.
Zrobiłam tabletki. Niestety u mnie nie zdały egzaminu. Naczynia są niedomyte pokrywa je jakby biała mgiełka. Są mleczne i matowe mimo że do zmywarki dodałam ocet.
Nie wiem czego to jest wina, czy zmywarki czy jakości, któregoś z produktów. U mnie tabletki spisują się rewelacyjnie. Wiele osób na stronie na facebooku pisze, że również są bardzo z nich zadowolone. Próbowała Pani na początku dobrze przeczyścić zmywarkę?
Również mam problem z tabletkami. Zwłaszcza szkło jest pokryte białym nalotem. Proszę napisać co oznacza „dobrze przeczyścić zmywarkę”? Włączyłam program o najwyższej temperaturze na pusto, tylko ze szklanką octu i nic nie pomogło..
Trudno mi powiedzieć nie wiem jaką ma Pani zmywarkę, jakich tabletek Pani używa? użyła Pani sody kalcynowanej?
U mnie żaden biały nalot nie zostaje.
Tak, użyłam sody kalcynowanej kupionej w sklepie, wszystko według przepisu. Mam zmywarkę Bosch. Zwykle używałam Calgonitu, ostatnio Frosch – sodowe tabletki do zmywarek. Nie rozumiem w czym problem ale szkło brudzi się tak bardzo podczas zmywania, że nie mogę go domyć póżniej nawet płynem ręcznie
seria Finish, nie calgonit
Zrobiłam tabletki według tego przepisu i ogólnie są ok. Dają radę nawet z przypaloną blachą ale zupełnie nie radzą sobie z osadem po herbacie na kubkach. Co można do nich dodać aby usuwały ten nalot z herbaty?
serio? Po to robie tabletki do zmywarki zeby uzyskać radę by zmywac recznie??
I nie, żadne z tabletek typu „eko” na bazie sody kupowanych w sklepie nie ma problemów z herbatą.
Wiem, że ich skład pozostawia dużo do zyczenia mimo wszystko dlatego zrobiłam domowe. Widocznie musze poszukać innego przepisu.
Proszę spróbować dodać kwasku cytrynowego. Powinno zadziałać.
Proszę spróbować dodać kwasku cytrynowego.
Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossips and internet and this is really irritating. A good site with exciting content, that is what I need. Thank you for keeping this web-site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.