Masło shea

Masło shea jest to olej roślinny pozyskiwany z owoców Masłosza Parka (z angielskiego Shea Tree). Drzewo to występuje na obszarze od suchej afrykańskiej sawanny od Senegalu po Etiopię. Dorasta nawet do 15 m wysokości. Jego owocem jest żółta lub żółtozielona jagoda, wielkości brzoskwini, mająca duże. Drzewo owocuje obficie raz w roku. Olej z owoców Masłosza Parka znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce. Ja od kiedy wypróbowałam te cudowne masełko uważam, że jest najlepszym przyjacielem skóry, a to ze względu na swoje szerokie spektrum działania:
– poprawia kondycje skóry
– usuwa przebarwienia
– opóźnia proces starzenia skóry
– pomaga leczyć choroby dermatologiczne, oparzenia słoneczne, alergie, odmrożenia, ukąszenia owadów
– działa kojąco, przeciwzapalnie
– jest naturalnym filtrem UV
– zmniejsza rozstępy
– stosowany na włosy poprawia ich kondycję oraz chroni je przed przesuszeniem
Mnogość tych zastosowań masło shea zawdzięcza swojemu niespotykanemu składowi, zawiera:
Alatoninę, która działa regenerująco, przyspiesza gojenie i odnowę uszkodzonego naskórka. Zmniejsza pieczenie, łagodzi. Ma również działanie nawilżające. Kosmetyki, w których skład wchodzi alatonina polecane są dla cery wrażliwej, alergicznej.
Witaminę A, która utrzymuje prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci. Przeciwdziała starzeniu się skóry.
Witaminę E, która działa antybakteryjnie. Hamuje procesy starzenia się skóry. Chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV. Działa wspomagająco podczas leczenia trądziku, blizn i grzybicy.
Witaminę F, która działa nawilżająco, przynosi ulgę zmęczonym, napiętym i bolącym mięśniom, powodując ich rozluźnienie.
Fitosterole, które stanowią składnik ścian komórkowych, stymulują wzrost i procesy metaboliczne i fizjologiczne komórek (transport aktywny metabolitów), aktywują procesy immunologiczne w ludzkim organizmie oraz działają przeciwzapalnie. Kampesterol należący do tej grupy, a występujący w oleju z masłosza hamuje rozwój zapalenia stawów – w Afryce masło shea stosowane jest jako środek na reumatyzm i stany zapalne stawów.
Oprócz tych wymieniowych wyżej witamin, masło shea posiada wiele innych fenomenalnych składników.
Masło shea idealnie nadaje się zarówno w lecie, jak i zimie. Można je stosować również u dzieci i alergików ze względu na niską zawartość białek, które indukują reakcję immunologiczną czyli uczulenie. Badania przeprowadzone w 2010 roku w USA przez Mount Sinai School of Medicine wykazały, że układ odpornościowy nie rozpoznaje białek pochodzących z owoców Shea Tree jako białek orzechów, przez co nie dochodzi do uruchomienia reakcji obronnej.
Zastosowań tego cudownego masła również jest wiele, a oto kilka z nich:
1. Krem pod oczy – idealnie radzi sobie z redukcją cieni i obrzękiem pod oczami.
2. Balsam do ust – doskonale nawilża przez co nadaje się do spierzchniętych ust.
3. Krem do golenia do delikatnej skóry – nie powoduje podrażnień, jednocześnie nawilża, nie zatyka porów, a więc eliminuje ryzyko zapalenia mieszków włosowych i wrastających włosów.
4. Krem na odparzenia pieluszkowe – nadaje się do pielęgnacji niemowląt, nie podrażnia, nie zawiera żadnych szkodliwych składników mogących powodować alergie skórne dziecka.
5. Balsam na drobne otarcia i skaleczenia skóry – przyspiesza proces gojenia i działa przeciwzapalnie.
6. Balsam do ciała jak dla mnie jest idealne. Mam bardzo suchą skórę, a masło shea idealnie ją nawilża.
7. Odżywka do włosów – Nakładając odrobinę masła (po podgrzaniu w dłoni) na mokre końcówki włosów, uzyskamy efekt miękkich, błyszczących i nawilżonych włosów. Masło pomoże także w rozczesaniu włosów.
8. Maseczka do włosów: na umyte włosy nanieś roztopione w kąpieli wodnej masło, owiń głowę ręcznikiem lub załóż czepek. Chodzi o to aby włosom zapewnić ciepło. Po 15- 20 minutach dokładnie umyj, aby dokładnie wymyć tłuszcz z włosów. Włosy staną się miękkie i lśniące.
9. Emolient do kąpieli – do wanny z ciepłą wodą dodaj trzy łyżeczki masła, wymieszaj. Po takiej kąpieli skóra będzie cudownie nawilżona. Użycie balsamu nie będzie już konieczne.
Na prawdę z czystym sumieniem mogę polecić Wam ten naturalny i niedrogi kosmetyk.
Źródła:
http://www.sheainstitute.com/asbi-library/21reasons/
http://www.surowce-naturalne.pl/strona/jak-stosowac-maslo-shea-krotka-instrukcja-obslugi
http://www.hellozdrowie.pl/artykul-10-zastosowan-masla-shea
http://www.skinphilosophy.pl/jak-uzywac-masla-shea/
http://duduosum.com/order/
https://globalfoodbook.com/benefits-of-shea-butter