Naturalny płyn do mycia naczyń przepis

Dlaczego warto zrobić własny płyn do mycia naczyń?
Jak się domyślacie te sklepowe nie są obojętne dla naszego zdrowia. Substancje zawarte w płynach do mycia naczyń mogą powodować reakcje alergiczne, nie wykluczając nowotworów.

Głównym składnikiem płynów do mycia naczyń są  środki powierzchniowo czynne . Ich głównym zadaniem jest ułatwianie usuwania zanieczyszczeń. W skład związków powierzchniowo czynnych wchodzą emulgatory, detergenty, środki zwilżające i pianotwórcze. Te substancje odpowiedzialne są za powstawanie alergii, podrażnień, a nawet nowotworów.

Kolejnym składnikiem, który znalazłam w płynie do mycia naczyń jest komponent o tajemniczej nazwie Metylizotiazolinon. Zabezpiecza on produkt przed dostaniem się do niego drobnoustrojów oraz bakterii. Ma też jak się domyślacie niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Brytyjscy dermatolodzy alarmują, że w ostatnim czasie liczba reakcji alergicznych na ten środek drastycznie wzrosła. Dermatolodzy apelują do producentów o rezygnację lub choćby zmniejszenie stężenia konserwantu. Kilka wiodących marek już poparło ich stanowisko i zapowiedziało rezygnację ze stosowania drażniącej substancji. W płynie znalazłam również Phenoxyethnol, o jego szkodliwości już pisałam, ale przypomnę, że w Japonii jest on całkowicie zakazany do stosowania w kosmetykach i innych środkach. Fenoksyetanol jest niebezpieczny, gdy go wdychamy, połkniemy czy też wsiąknie w naszą skórę. Kobiety w ciąży muszą dodatkowo uważać, gdyż może źle wpłynąć na dziecko.  O jego szkodliwości świadczą także badania, które potwierdzają, że chorobotwórczo działa na układ nerwowy.

Nie wiem jak Was, ale mnie to przekonuje do zrobienia własnego płynu do mycia naczyń 😉 Podam dwa łatwe przepisy.

Przepis 1
Do pierwszego przepisu będziemy potrzebować:
500 ml wody
20 kropelek olejku eterycznego : cytrynowy, tymiankowy, herbaciany

łyżeczkę boraksu
Pustą butelkę np. po płynie do mycia naczyń

W pierwszej kolejności należy zagotować wodę dodać boraksu, dobrze wymieszać. Na końcu dodajemy olejku.
Opcjonalnie możemy dodać dwie kapsułki witaminy E, która ma właściwości konserwujące.

Przepis 2

400 ml wody
250 g soli
100 ml octu
sok z trzech cytryn

Sok z cytryn należy przefiltrować przez gazę. Wszystkie składniki wlewamy do garnka i gotujemy około 10 minut i płyn gotowy:)

 

Źródła:

http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2524361/Ban-chemical-irritant-used-skin-creams-explosion-cases-allergic-reactions-eczema.html

http://www.premiumbeautynews.com/en/no-more-methylisothiazolinone-in,6278

http://kobieta.onet.pl/zdrowie/zycie-i-zdrowie/metylizotiazolinon-konserwant-uzywany-w-kosmetykach-wywoluje-alergie-i-zapalenia/p4z7g

http://www.keeperofthehome.org/homemade-all-natural-cleaning-recipes1 thought on “Naturalny płyn do mycia naczyń przepis”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *