Naturalny proszek do prania – przepis
Dlaczego warto zrobić swój naturalny proszek do prania?
Taki własny naturalny proszek nie zawiera chloru, który jest silnie trującym utleniaczem, działa on drażniąco na błony śluzowe oraz na nasz układ oddechowy. Proszek nie będzie zawierał fosforanów, które powodują alergie, choroby płuc i nerek. Nie będzie w nim również związków powierzchniowo czynnych ABS i LAS, powodujących alergie.
W sklepowych proszkach do prania znajdziemy również wybielacze, takie jak podchloryn sodu i wapnia. Niestety te środki także powodują podrażnienie naszych błon śluzowych.
Enzymy kolejne szkodliwe składniki komercyjnych proszków do prania, które przyczyniają się do alergii oraz podrażnień dróg oddechowych.
Przepis na naturalny proszek do prania
Składniki:
1 szklanka boraksu (kupicie go —> tutaj)
1 szklanka sody kalcynowanej – sody piorącej. (Taką sodę można kupić lub sodę oczyszczona zamienić w sodę kalcynowaną. Pod przepisem napisze jak to zrobić). Sodę kupicie —>tutaj
1 szklanka płatków mydlanych (płatki, możecie kupić —> tutaj)
15 kropli ulubionego olejku eterycznego np. lawenda, drzewo herbaciane, róża
(naturalne olejki eteryczne kupicie w aptekach lub –> tutaj)
Mieszamy że sobą szklankę boraksu, szklankę sody i szklankę płatków mydlanych dodajemy ok 12-15 kropli wybranego olejku eterycznego. Wpis o właściwościach olejków eterycznych znajdziecie —> tutaj.
Zamykamy nasz pojemnik, wszystko razem energicznie mieszamy ze sobą i to już wszystko mamy swój własny proszek. Jak widać nie ma w tym żadnej filozofii. Taki proszek na prawdę pierze dobrze. Świetnie radzi sobie z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Na trudniejsze plamy możemy dodać więcej boraksu.
Na koniec jeszcze napiszę jak zamienić zwykłą sodę oczyszczoną w sodę kalcynowaną (piorącą)
Sodę oczyszczoną (spożywczą) należy nasypać na blachę do pieczenia. Wkładamy na około godzinę do piekarnika rozgrzanego do temperatury 200*C. Od czasu do czasu należy przemieszać naszą sodę. I oto cała filozofia 🙂
W razie pytań służę pomocą. 😉
Bądź na bieżąco, polub stronę Naturalnie Andzia na facebooku.
A czy taki proszek można uzywać w pralkach automatycznych? Jak jest ogólnie z jego pienieniem się? Nie pieni się wcale? Mam ochotę zroboc sobie taki proszek ale nie chciałabym uszkodzić pralki. Używasz go w tradycyjnym „automacie”?
Tak tego proszku używam tak jak zwykłego „sklepowego” proszku. W tradycyjnym automacie. Na pewno nie uszkodzisz nim pralki. Są to naturalne składniki, które nie zaszkodzą ani Twojej skórze ani tym bardziej pralce. Proszek bardzo ładnie dopiera:) Ja jestem bardzo z niego zadowolona:)
Jaką ilość takiego proszku należy użyć? Z góry dziękuję na info. Pozdrawiam:)
Ja wsypuje tyle ile normalnego proszku:) Proszę go używać jak takiego sklepowego proszku:) Pozdrawiam serdecznie:)
Czy ten proszek można używać do prania ubrań noworodków?
Czy lepiej kupić ekologiczny płyn przeznaczony do prania niemowlęcych ubranek?
Można spokojnie. Nie ma w nim żadnego szkodliwego składnika.
Andzia, to jak proszek, to i o naturalny płyn do płukania tkanin poproszę; coś oprócz octu. Dzięki!
Oczywiście pojawi się i ten przepis na blogu:)
Czy proszek nadaje się do prania kolorowych jak i białych rzeczy??
Bardzo fajna alternatywa dla tradycyjnych, sklepowych proszków do prania.
Zdecydowanie muszę sobie taki przygotować. 😀
Pozdrawiam.
Witaj. Mam pytanie odnośnie sody kalcenowanej. Czy piekarnik nagrzewamy do temp. 200 stopni i wyłączamy. Czy pieczemy ją w tej temp. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Pieczemy ją przez około godzinę od czasu odo czasu mieszając. Najlepiej jednak kupić gotową sodę kalcynowaną – wychodzi taniej.
Wczoraj zrobiłam proszek i uprałam pierwszą „transzę” ? pięknie się doprały nawet jasne skarpetki córki, które były czarne jak święta ziemia… Ale jednak trzeba użyć płynu do płukania, bo ubrania są troszkę szorstkie (od zawsze używam zmiękczacza). Wszystkie składniki kupiłam u jednego sprzedawcy więc za przesyłkę zapłaciłam grosze ? Pozdrawiam i dziękuję ?
Super <3
Używam takiego proszku od kilku miesięcy,nie widzę różnicy między tym samorobnym a sklepowym pod względem dopierania,polecam więc gorąco. Do płukania stosuję kwasek cytrynowy z wodą z dodatkiem olejku eterycznego, niestety nie zmiękcza tak idealnie