Dlaczego wstydzimy się chodzić do psychiatry i w czym nam pomoże?

Dlaczego wstydzimy się chodzić do psychiatry i w czym nam pomoże?

 

Kiedy boli nas serce czy żołądek idziemy do lekarza, nie wstydzimy się również o tym mówić. Dlaczego więc wstydzimy mówić się o wizycie w gabinecie psychiatrycznym? Moim zdaniem bierze się to ze stereotypów. Ludzie leczący się u psychiatry najczęściej kojarzą nam się z chorymi psychicznie, sprawiającymi problem swoim rodzinom i często niebezpiecznymi i niezrównoważonymi. W rzeczywistości jednak jest inaczej. Sama pracuję w poradni, w której między innymi przyjmuje specjalista psychiatra i mogę Wam powiedzieć, że pozory mylą. Wiele osób, które rozpoczynają leczenie u psychiatry pragnie coś zmienić, poprawić w swoim życiu lub po prostu znalazło się w trudnej sytuacji życiowej, która ich najnormalniej w świecie przerosła, a to może spotkać każdego z nas.

Niestety żyjemy w coraz bardziej stresujących czasach i wiele osób zapada na depresje oraz nerwice. Nie są to choroby psychiczne, a tylko zaburzenia, które z powodzeniem można leczyć. Zaburzenia te utrudniają ludziom codzienne funkcjonowanie dlatego tak ważne jest aby nie zwlekać i nie wstydzić się wybrać na pierwszą wizytę. Psychiatra może nam tylko pomóc ma bowiem odpowiednią wiedzę i przygotowanie aby pomóc osobie, która się do niego zgłasza. Psychiatrzy równie często leczą zaburzenia snu, a także uzależnienia nie tylko od alkoholu, coraz częściej zdarzają się również uzależnienia od internetu, zakupów czy hazardu.

Lekarz ten pomoże także uporać się nam ze z bólem i żalem po utracie bliskiej osoby. Do tego specjalisty zwracają się często również osob chorujące na choroby somatyczne, które często wpływają na stan psychiki. Czasem wystarczy kilka wizyt aby nasz stan psychiczny znacznie się poprawił. Nie warto więc się męczyć z samym sobą lepiej zaczerpnąć porady specjalisty.
Jeśli więc czujesz, że nie masz siły zupełne na nic, męczą Cię lęki, cierpisz na bezsenność lub nie możesz jeść. Rozważ wizytę u psychiatry w końcu to lekarz jak każdy inny i nie ma się czego wstydzić.

Bądź na bieżąco polub stronę Naturalnie Andzia na facebooku.4 thoughts on “Dlaczego wstydzimy się chodzić do psychiatry i w czym nam pomoże?”

  • Pokutuje przesad, że wariaci tam chodzą. Myślę, że też lekarze trochę sztampowo podchodzą do pacjenta przepisujac leki, a często chodzi o Zwykłą Rozmowę.

  • Myślę, że podejście do psychiatrów już się trochę zmienia. Ludzie stają się świadomi, że wizyta u tego lekarza nie oznacza automatycznie zamknięcia w „wariatkowie”. Jeśli miałabym problem, to bez wahania poszłabym do specjalisty. Na początek może do psychologa, ale do psychiatry też bym się nie wstydziła.

  • Myślę, że strach przed psychiatrą czy psychologiem to strach przed stygmatyzacją. Jednak nada w Polsce pokutuje twierdzenie, że do tego typu specjalistów chodzą świry… 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *