Jak naturalnie barwić jajka?

 

Zbliża się Wielkanoc, warto więc pomyśleć jak w tym roku przygotujemy swoje pisanki. Zdobienie wielkanocnych jaj to wspaniała polska tradycja, a także zabawa dla najmłodszych, jak również dla tych troszkę starszych 🙂

Pamiętajmy aby wybierając jajka, wybierać te najlepsze. W sklepie kupujmy więc te z oznaczeniami „0” lub „1”.

Chciałam Wam zaproponować naturalne sposoby barwienia jajek, które nie zmienią ich smaku, a poza tym będą bezpieczne dla naszego zdrowia w sklepowych barwnikach możemy znaleźć następujące składniki:

E124 czerwień koszelinowa – uzyskiwany z substancji ropopochodnych. Może powodować astmę, alergię, nadpobudliwość. Może mieć niekorzystny wpływ na wątrobę i nerki.
E110 żółcień pomarańczowa– może powodować bóle brzucha, pokrzywkę. Ma działanie kancerogenne. W niektórych krajach ten barwnik jest całkowicie zakazany.
E133 błękit brylantowy – może powodować alergie, ma działanie kancerogenne.
E102 – może powodować problemy z koncentracją, kancerogenny.

Najprostszą i chyba wszystkim znaną metodą barwienia jajek jest zamoczenie ich w wodzie z rozpuszczonym barwnikiem. Większość barwników, których będziemy potrzebować do barwienia naszych wielkanocnych jajek znajdziemy w naszej kuchni.

Barwa, którą uzyskamy zależy od koloru skorupki – najlepiej wybierać jak najjaśniejsze oraz od ilości barwnika jakiego użyjemy. Dla wzmocnienia koloru można dodać octu.

Niebieski

Aby zabarwić jajka na ten kolor będziemy potrzebować czerwonej kapusty.
Kapustę kroimy, zalewamy 1/2 l wody.
Dodajemy 5 łyżek octu.
Roztwór najlepiej pozostawić na noc aby uwolnił się barwnik.
Do wywaru wkładamy jajka i gotujemy.

Żółty

Kolor żółty uzyskamy dzięki kurkumie.
Jajka gotujemy na twardo.
Wsypujemy paczkę kurkumy do 1 l wrzącej wody, dodajemy 5 łyżek octu.
Wkładamy jajka do roztworu. Jeśli zależy nam na bardzo intensywnym kolorze musimy liczyć się z tym, że jajka będą musiały poleżeć w roztworze około 2 h.

Różowy

Gotujemy jajka na twardo.
Buraki należy utrzeć na tarce. Utarte dodajemy do 1 litra wody.
Doprowadzamy do wrzenia, dodajemy 5 łyżek octu.
Zanurzamy jajka i czekamy aż do uzyskania pożądanego odcienia.

Brązowy

Do garnka wkładamy łupiny cebuli. Czym więcej ich dodamy tym kolor będzie intensywniejszy. Łupiny zalewamy wodą i całość gotujemy około 20 minut. Na 10 minut przed końcem gotowania wkładamy surowe jajka.

Czerwony

Ten kolor uzyskamy z łupin czerwonej cebuli. Do garnka wkładamy łupiny cebuli. Zalewamy wodą i gotujemy 10 minut. Po 10 minutach dodajemy surowe jajka i gotujemy kolejne 10 minut. W zależności od ilości dodanych łusek i czasu gotowania jajek uzyskamy kolor od delikatnie zaczerwienionego aż do ciemnego bordo.

Zielony

Do uzyskania tego koloru będzie potrzebna pietruszkaszpinak lub pokrzywa. Tak jak w przypadku poprzednich kolorów trzeba wybrany składnik ugotować. Następnie do tak przygotowanego gorącego barwnika włożyć wcześniej ugotowane jaja lub gotować razem z barwnikiem.

 

Bądź na bieżąco, polub stronę NaturalnieAndzia na facebooku.

 

Źródła:
https://vitalia.pl/artykul6723_Nie-truj-rodziny-sztucznie-barwionymi-jajkami.html
https://nowaalchemia.blogspot.com/2014/04/barwniki-do-jaj-chemicznie-ujmujac.html



6 thoughts on “Jak naturalnie barwić jajka?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *