Oczyść powietrze w swoim domu

Oczyść powietrze w swoim domu

Smog, spaliny, dym papierosowy, kurz to zanieczyszczenia, które na co dzień krążą w powietrzu. Na szczęście istnieją naturalne filtry, które pozwolą nam je zwalczyć. Rośliny pomogą nam oczyścić i zniwelować trucizny z powietrza, którym oddychamy. A co tak na prawdę wdychamy?

Benzen, który może powodować ostre i przewlekłe zatrucia. Do zatrucia może dojść przez wdychanie, spożywanie pokarmów lub wchłanianie przez skórę. Benzen jest związkiem rakotwórczym. Może powodować także bóle  oraz zawroty głowy. Benzen używany jest do produkcji farb, lakierów. Znajdziemy go również w detergentach, kosmetykach, a także w różnego rodzajach plastikach.

Ksylen – związek rakotwórczy, drażni śluzówkę ust i gardła. Prowadzić może również do poważnych uszkodzeń wątroby oraz nerek. Występuje w dymie papierosowym, spalinach, wyrobach skórzanych.

Toluen – jest szkodliwy dla układu oddechowego, krwionośnego, rozrodczego, nerwowego i immunologicznego, nerek i wątroby. Obniża zdolność uczenia się. Może wywoływać podrażnienia oczu i skóry, a także uszkodzenia mózgu. Toksyczny dla organizmów wodnych. Używany do produkcji tworzyw sztucznych, barwników, perfum oraz detergentów, których być może używacie do sprzątania waszych domów.

Trichloroetylen – jego wdychanie powoduje ból głowy, otępienie, nudności. Znajdziemy go w tuszach do drukarek, farbach oraz lakierach.

Amoniak – działa drażniąco na skórę i błony śluzowe, może wywołać bóle głowy. Amoniak znajduje się miedzy innymi w płynach do mycia okien oraz pastach do podłóg.

Formaldehyd o którym pisałam już w poście „ekologiczny płyn do mebli” jest to środek konserwujący. Znajdziemy go w kremach, mydłach, lakierach do paznokci, dezodorantach, detergentach. Formaldehyd jest substancją bardzo szkodliwą. Działa toksycznie na wątrobę, skórę, układ odpornościowy i oddechowy.

Na co dzień oddychamy takim zanieczyszczonym powietrzem, watro więc zastanowić się nad zakupem roślin, które oczyszczą i nawilżą powietrze oraz ograniczą rozwój mikrobów. Oto kilka propozycji roślin, które oczyszczą powietrze w naszych domach:

Aloes zwyczajny

Posiada wiele właściwości leczniczych. Doskonale filtruje powietrze, wytwarza tlen oraz pochłania dwutlenek węgla, a także nawilża powietrze. Cena około 15 zł

 

Fikus sprężysty „Robusta”

Roślina bardzo dobrze pochłania Formaldehyd oraz nawilża powietrze.

Dracena wonna

Oczyści powietrze z benzenu i trichloroetylenu.

Bluszcz pospolity

Bluszcz świetnie oczyszcza i nawilża powietrze. Roślina ta zalecana jest ze względu na umiejętność wyeliminowania z powietrza formaldehydu, który znajduje się między  innymi w dymie tytoniowym. Oczyści powietrze również z benzenu, ksylenu i trichloroetylenu.

Storczyk z rodzaju Dendrobium

Storczyki nie dość, że są piękną ozdobą naszych domów to jeszcze mają właściwości nawilżające i oczyszczające powietrze z dwumetylobenzenu, a dodatkowo nocą dotlenią sypialnię.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat jest cudowną rośliną pochłaniającą aceton, benzen oraz formaldehyd z otoczenia.

Palma bambusowa

Jest jedną z najlepszych i najładniejszych roślin, które oczyszczają powietrze. Palma bambusowa usunie z powietrze tlenek węgla, benzen, formaldehyd, ksylen, chloroform

 

Sansewieria „wężownica”

Oczyszcza powietrze z formaldehydu i benzenu. Dodatkowo ta roślina wytwarza tlen.

Naukowcy podkreślają, iż na 10 m2 pomieszczenia powinna przypadać przynajmniej jedna roślina. Uważam, że skoro używamy urządzeń elektrycznych, detergentów, farb lub innych szkodliwych substancji, watro mieć w domu chociaż kilka roślinek, które przefiltrują powietrze.

Bądź na bieżąco polub stronę Naturalnie Andzia na facebooku.

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Benzen
https://pl.wikipedia.org/wiki/Toluen
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114885,21014770,nasa-wybrala-18-roslin-ktore-najlepiej-oczyszczaja-powietrze.html
http://poradnikogrodniczy.pl/kwiaty-doniczkowe-do-sypialni.php
https://portal.abczdrowie.pl/rosliny-ktore-oczyszcza-powietrze-w-twoim-domu
http://kobieta.onet.pl/dom/porady/rosliny-doniczkowe-ktore-oczyszczaja-powietrze-z-groznych-zanieczyszczen/wtw86g5

Zdjęcia:
http://budujesz.info/artykul/galeria/sansewieria-sanseweria-wezownica-sansevieria,312,10.html

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *