Chleb na naturalnym zakwasie

Chleb na zakwasie powstaje z ukwaszonego wcześniej ciasta. Jest to proces czasochłonny, ale warty zachodu. Piekarnie często do zakwasu dodają drożdży aby przyspieszyć proces fermentacji. W domu możemy sami zrobić zakwas i upiec najzdrowszy chleb.
Chleb na zakwasie zawiera kwas mlekowy, który stymuluję pracę układu pokarmowego, uzupełnia też jego mikroflorę. Kwas mlekowy usuwa także mikrotoksyny, które są groźne dla naszego zdrowia. Chleb na zakwasie jest o wile zdrowszy niż chleb na drożdżach. Ten na zakwasie zawiera wiele witamin  grupy B, które zapobiegają nowotworom, anemii oraz miażdżycy. Jak widzicie zalet chleba na zakwasie jest wiele, pewnie jeszcze kilka można by było dopisać. Także serdecznie zachęcam do pieczenia takiego chlebka. Poniżej przepis.

Zakwas:

Składniki:
Mąka żytnia (typ 2000)
Woda
Duży słoik

mąka

 

Dzień I
Rano:
Do dużego słoika wsypujemy 100 g mąki żytniej, dodajemy 100 ml wody i mieszamy. Słoik przykrywamy gazą i stawiamy w jakimś ciepłym miejscu. Ja mój zakwas trzymam na kaloryferze. Oto cała filozofia 🙂
Wieczorem:
Mieszamy nas zakwas i odstawiamy w ciepłe miejsce.

Dzień II,III,IV i V

Powtarzamy czynności z dnia I

W naszym zakwasie już następnego dnia powinny być widoczne bąbelki.

Ja trzy godziny przed zarabianiem ciasta na zaczyn „dokarmiam” jeszcze raz zakwas czyli znów dodaję 100 g mąki i 100 ml wody. Wszystko razem mieszam.
Po trzech godzinach znów będą widoczne bąbelki i zabieramy się do zakwaszania ciasta.

Będzie nam potrzebna duża miska.
Na jeden chlebek potrzebujemy:

200 g zakwasu
350 g mąki pszennej (typ 750)
350-400ml letniej przegotowanej wody

Wszystko razem dokładnie mieszamy aby nie było grudek. Miskę przykrywamy gazą bądź ściereczką i znów odstawiamy w ciepłe miejsce na 12 h. Zaczyn najlepiej zrobić wieczorem i pozostawić na noc.

Następnego dnia wreszcie będziemy mogli upiec swój pierwszy chlebek:)

Przygotowanie ciasta na chleb:

350 g mąki żytniej, pszennej, orkiszowej wedle uznania. Ja dałam żytnią typ 2000. Można też zmieszać pszenną z żytnią. Około 200 ml letniej przegotowanej wody, 2 łyżki soli. Mieszamy nasze składniki razem z przygotowanym dzień wcześniej zaczynem.
Wyrobione ciasto przekładamy do keksówki, którą wcześniej musimy wysmarować i obsypać bułką tartą żeby później można było bez problemu wyciągnąć z formy nasz chlebek. Keksówkę przykrywamy folią aluminiową i odstawiamy w ciepłe miejsce. Czekamy aż nasze ciasto wyrośnie. Powinno urosnąć, aż po same brzegi formy. Ciasto wyrasta od 2 do 5 h.

Kiedy nasze ciasto już wyrośnie nagrzewamy piekarnik do 250*C. Chlebek spryskujemy lekko wodą i pieczemy 🙂 Po 10 minutach zmniejszamy temperaturę do 200 *C i pieczemy jeszcze 50 minut.

16122195_1282924078443925_87602225_o chlebek

 

Smacznego 🙂

Bądź na bieżąco, polub stronę Naturalnie Andzia na facebooku.

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *