Ekologiczny płyn do mebli

Ekologiczny płyn do mebli

Zanim napiszę przepis chciałam Was, krótko uświadomić co znajduje się w popularnych płynach do mycia mebli, są to niejonowe środki powierzchniowo czynne, które mają za zadanie oddzielić brud, kurz od powierzchni, którą chcemy wyczyścić.
Najczęściej używane są fluorosurfakanty, gdyż są najbardziej skuteczne, ale oczywiście mają także drugą stronę medalu. „Po pierwsze: rozpadają się na kancerogenny kwas perfluorooktanowy (PFOA), po drugie: długołańcuchowe surfaktanty łatwiej wnikają do organizmu człowieka. PFOA oraz długołańcuchowe surfaktany wiążą się z białkiem krwi i tym samym są bardzo trudne do usunięcia i mogą krążyć w krwiobiegu nawet kilka lat”.

Węglowodory alifatyczne te z kolei wpływają niekorzystnie na warstwę ozonową. W znanych nam sklepowych sprayach i płynach do czyszczenia mebli znajdziemy również kompozycje zapachowe, które powstają na bazie ropy naftowej, toksyn, w tym benzenu.

Benzen ma tak długą listę szkodliwego działania na nasz organizm, że można byłoby napisać osobny artykuł. W skrócie nawet mało stężone pary benzenu mogą doprowadzić do uszkodzenia szpiku kostnego i mają niekorzystny wpływ na krew. Powodują uszkodzenie wątroby, nerek, spadek odporności na zakażenia, zaburzenia przemiany materii i osłabienie. Powoduje także bóle i zawroty głowy, podrażnienie oczu, senność. Kolejne składniki 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol i Linalool powodujące szereg reakcji alergicznych.

Nie mieści mi się w głowie dlaczego te szkodliwe składniki mogą znajdować się w środkach, których używamy w naszych domach.

Przepis na naturalny płyn czy też spray jest bardzo łatwy w wykonaniu, nie jest czasochłonny, a wszystkie składniki większość z nas pewnie ma w domu. Po co więc się truć? Zrób swój własny płyn już dziś i ciesz się czystymi meblami i świeżym powietrzem w swoim domu.

Potrzebujemy:

pół szklanki octu
dwie szklanki ciepłej wody
dwie łyżeczki oliwy z oliwek
10 kropli ulubionego olejku eterycznego
butelki z atomizerem

Do butelki z atomizerem ( ja użyłam butelki po płynie do mycia szyb, którą wcześniej kilka razy wyparzyłam) wlewamy dwie szklanki ciepłej wody, pół szklanki octu, dodajemy dwie łyżeczki oliwy z oliwek, która sprawi, że nasze meble będą się pięknie błyszczeć i opcjonalnie około 10 kropli ulubionego olejku eterycznego.

Bądź na bieżąco, polub stronę Naturalnie Andzia na facebooku.

 

 

 

Źródło:

http://hotnews.pl/artnauka-364.html

zdrowy-dom.com/lista-szkodliwych-zwiazkow-ktorymi-oddychamy-w-domach/

 http://sciaga.pl/tekst/6672-7-wplyw_zwiazkow_aromatycznych_na_zdrowie


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *